БНР | 07.05.2018 14:38:36 | 72

Доц. Мангъров: Не вадете кърлежа с олио, изчакайте с изследването


Май е един от месеците, в които хората ги хапят кърлежи, защото ходят на открито, а сега е размножителния период на тези насекоми.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ доцент Атанас Мангъров - началник на Детската клиника към Инфекциозна болница – София. Статистиката показва, че в България има около 1000 души заразени с лаймска болест и около 700 - 800 случая на морска треска на годината. Тази година обаче е отчетен ръст на заразените с близо 25%. Ако видите кърлеж по тялото на детето, можете да опитате да го извадите, посъветва той.

Трябва да стане много внимателно, с пинцета. Ако нямаме вяра в собствените си сили, най-добре да отидем някъде и да го извадят хора, които могат да правят това - в някое от хирургичните отделения. Вадене с олио или с дърпане не бива да се прави, защото, когато започне да се задушава, кърлежът избълва цялото съдържимо в раничката и това увеличава шанса от заразяване“.

Хоботчето на кърлежа е като рибарска кукичка - има обратни зъбци и винаги има риск част от него да остане в раната, предупреди лекарят.  Получава инфекция на чуждо тяло, след десетина дни раната загноява и тялото се изхвърля.  Наложително е хората без ваксина за тетанус да си направят, предупреди той.  Не по-малко от 4 седмици след ухапването, човекът трябва да се изследва за антитела срещу борелия бургдорфери – най- честите причинители на т.н. „Лаймска болест“.  Лечението с антибиотици веднага след ухапването не е необходимо, смята той.

„Ако се направи по този начин, човек трябва да е не по-малко от две седмици да пие някакви антибиотици. Той го прави, защото обикновено е много притеснен, защото е нервак. Когато пие вече две седмици антибиотик,  него отново най-често го стяга шапката, защото е такъв, отива и се изследва. Ако кърлежът е бил заразен, този човек установява, че има антитела срещу borrelia burgdorferi и отново пие още две седмици друг антибиотик, което не е нужно да се прави. Хубаво е да се изчака съответното време -не по-малко от 4 седмици, да се изследва и, ако се окаже че е заразен, да се лекува“.

Не е необходимо да се носят кърлежите за изследване, защото е възможно кърлежът да е бил заразен, но човекът да не е, коментира специалистът. Симптом на лаймската болест е появата на зачервяване кръгообразно зачервяване на кожата, което увеличава обиколката си и се разпространява по тялото. Това обаче се среща в една сравнително малък процент от случаите.

„Трябва да се знае, че диагнозата „лаймска болест“ не е клинична, а лабораторна. За да се установи, че някой има или няма това заболяване, трябва да се изследва. Това е лечимо заболяване с антибиотик. Доксициклин не може да се дава в детската възраст. Там трябва да се използват други антибиотици. Лечението трябва да бъде достатъчно продължително - между 2 и 3 седмици“.


Прочети цялата публикация