БНР | 10.05.2018 16:56:38 | 302

32 000 легла за активно лечение са предвидени в Националната здравна карта, която беше обсъдена в парламентарната здравна комисия


Според разчетите, на 1500 души се пада по един лекар, а на 1000 души се пада по един стоматолог.

Съсловните организации възроптаха срещу намаляването на броя легла спрямо миналата година и предупредиха за опасността пациенти да останат без лечение. 

Националната здравна карта определя на регионално ниво потребностите на населението от здравна помощ. През 2017 година броят легла са били над 39 000, а са били използвани едва 25 000, посочи министър Кирил Ананиев:

"Целта на Националната здравна карта е структурите в здравната система да бъдат възможно най-близко до гражданите, пациентите на нашата страна и да осигурят най-ефективна медицинска дейност."

Опозицията в парламентарната здравна комисия, както и съсловните организации на Лекарския съюз, на общинските и частните болници бяха против не срещу това да има здравна карта, а срещу това, че се намаляват с над 6000 броя на леглата за активно лечение. Председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев обобщи:

"Българският лекарски съюз действително е обезпокоен и не е съгласен с така създадения модел Национално здравноосигурителна карта. От всички предложения от областните управи, които са държавната структура, нито едно от становищата на всяка една област не е прието."

Според съсловието с въвеждането на Националната здравноосигурителна карта, НЗОК ще сключва договор за по- малък брой легла.

ОТ СЧБ обявиха, че ще атакуват в съда и тази здравна карта.

След окончателното й одобрение НЗОК ще може да сключва договори с партньорите си, и при места със свърхпредлагане на определена медицинска помощ да отказва да сключи договор.


Прочети цялата публикация