БНР | 11.05.2018 08:05:07 | 279

Хиляди българи по света ще играят хоро в Деня на Светите братя Кирил и Методий


На 11 май 2018 г. по повод Деня на Светите братя Кирил и Методий десетки хиляди българи на 5 континента ще се обединят от българските традиции и култура и красотата на българското хоро.
Инициативата под надслов „Розите на България“ е първото по рода си честване, организирано от Министерство на образованието и науката (МОН), посветено на българския език, българската азбука и култура.

Над 120 български неделни училища и клубове в 25 държави ще отбележат празника с българско хоро под звуците на „Празнична сюита“. Тя ще звучи през целия 11 май в различни точки на света на оживени места, за да привлече и местната общност.

Държавите, които ще участват в инициативата са: Австралия, Австрия, Белгия, Бразилия, Великобритания, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Казахстан, Канада, Кипър, Мароко, Молдова, Обединени арабски емирства, Румъния, Русия, САЩ, Словакия, Сърбия, Украйна, Унгария, Франция, Чехия, ЮАР и Япония.

По примера на сънародниците ни зад граница, в „Розите на България“ ще участват и над 200 училища, детски градини и читалища в София, както и всички училища в Перник, Смолян, Шумен и Ямбол.

Все повече училища, културни институти, детски градини и общности на българите зад граница се присъединяват към инициативата, за да популяризират възможността за изучаване на български език зад граница, като един от официалните езици на Европейския съюз, както за опознаване на културните ни традиции, допълват информацията от МОН.

Инициативата „Розите на България“ се организира от просветното ведомство, в партньорство с Министерството на външните работи и задграничните представителства, Министерството на културата, Асоциацията на българските училища в чужбина и Държавната агенция за българите в чужбина.

Репетиции за хорото можете да видите тук.

Чуйте и репортерското включване на Лили Големинова, която разказва как децата от училище "Пейо Яворов" към българското посолство в Брюксел се подготвят за проявата, която там започва в 19 часа.
В белгийската столица вече е открита и изложба на тема История, култура, традиции и азбука на България.
Тя е разположена в културен център близо до българското училище и на нея може да се видят 20 пана (разработени от учени на БАН в сътрудничество с фондация "Българска памет"), на които са показани ценности, с които българите се гордеем.

Прочети цялата публикация