БНР | 14.05.2018 15:23:35 | 378

На сближаване с Европа, по-добър живот и да учат български се надяват нашенците в Албания


На по-добри пътища, на работа, на приближаване до Европа и на по-добър живот се надяват българите в Албания, където според официалните данни живеят около 45 хиляди наши сънародници. Миналата година те бяха признати за малцинство от официалните власти в Тирана, припомня репортерът на БНР на Мира Стефанова, която разказва на ежедневието и надеждите на нашенците в Албания: 

"Ние имаме важна връзка, така че да се спазва и да има повече сила тая връзка. Тука има празници, които се празнуват и в България и тези празници се спазват - например Гергьовден, който го празнуваме и тука", казва Микел Ценай от село Требищ, който има български корени.

"Има много хубави традиции в Гора -  има традиция за новородено, има традиция за сватба, има традиция за Димитровден и Герговден се прави много хубаво в Гора", допълва в жител на албанската област Гора, където живеят наши сънародници.

Традициите са хубави, но животът в този беден район е труден  - няма работа, младите емигрират, а хората искат по-добро бъдеще за себе си и за децата си.  Вкъщи гораните продължават да говорят на "нашенски"  - така наричат езикът, който е предаван от поколение на поколение: "Ние гораните викаме сами на себе си "нашенци", казват те. 


След приемането на Закона за малцинствата миналата година, с което Тирана официално призна и българското малцинство, сънародниците ни в Албания искат децата им да учат български език в училище, издаването на български паспорти да става по-лесно и бързо, надяват се и на по-добри пътища, казва председателят на дружеството "Наша Гора" Фисник Ходжа:

"Най-първа за всички българи тук е нуждата от  учители по български език. Друго нещо, което е важно е инфраструктура по районите -  това са Гора, Голо Бърдо и Преспа  -  трите района, в които вече официално е признато българското малцинство".


"Моят живот е изграден от България от българите. Даже всичко, което съм постигнал в моя живот не е мое, а в чест на Република България", казва Сюлейман Муча, родом от Оржаново, едно от българските села в Албания, завършил политология Софийски университет "Свети Климент Охридски" и  продължил с докторантура.  Животът му минава между Тирана и София.  Няма български паспорт, но казва, че дължи много на България:

"Като политолог в Албания винаги съм го казвал -  че съм горд, че съм студент от Софийски университет "Св. Климент Охридски". Това е за мен е най-голямата ценност.  Не искам нищо, просто имам задължение към България, която ми е построила живота".

За да се срещнете още нашенци от Албания -  чуйте звуковия файл. 


Прочети цялата публикация