БНР | 16.05.2018 08:28:39 | 612

Дигиталната революция и блокчейн технологиите


Какво следва в дигиталната революция и блокчейн технологиите? Йанут Тата е блокчейн експерт и основател на консултантска компания и е част от експертна група на ЕК, която изучава как блокчейнът може да дигитализира производството и услугите. Той  беше гост на конференция, посветена на криптовалутите.

Йанут Тата посочи, че вече е по-евтино да си купиш робот, който да ди помага в работата, отколкото да наемеш някого в Мексико да работи. Затова, почти на шега, предупреждава, че американският президент Доналд Тръмп, освен с Мексико, трябва да издигне стена между САЩ и роботите. Примерите на Йонут Тата са от историята. Индустриалната революция прави така, че изчезнат работни места с ниска добавена стойност, но се появяват нови – с по-висока. В по-ново време това се съчетава с нарастващата цена на работната ръка в Китай и държавите, в които се изнасят производствата. И падащата цена на роботите. Но и държави като България и Румъния, които са в дъното та всевъзможни класации не са застраховани: 

„Това че сме нискотехнологични, не ни предпазва от онова, което се случва около нас. Направихме проучване, като използвахме данните от структурата на икономиката и работните места на средностатистически град като Брашов, Румъния и Бърно, Словакия. И установихме, че близо две трети от работните места са застрашени. Така че, ако дигиталната вълна продължава да се разраства и ние се движим с нея, по начина, по който го правим днес, ще загубим две трети от работните места в нашите градове. Как се готвим за това? Когато говорим за блокчейн, е интересно да видим как той променя бизнеса. Как да бъде интегриран в 4.0 индустрията. Да направи работата по – лесна, да автоматизира процеса в това, което хората правят, без да „убиваме човека в целия процес“, за да го мотивира да бъде по – продуктивен. Разглеждаме възможностите за приложение на блокчейна в обществените институции - на местно, национално, европейско и глобално ниво“.

 Блокчейнът може да създава работни места, убеден е Йонут Тата:

„Блокчейнът може да е част от иновациите, която ще е част от избавлението. Заедно с набирането на средства чрез криптовалути е част от новата вълна от финансови и социални механизми, което да ни спаси от потенциално дистопично бъдеще, а в основата на това са стартъпите, предприемачите. Защото веднъж като заговорим за загуба на работни места, изчезването на професии, при корпорациите, които сега произвеждат евтино части, примерно в София, Варна, Брашов, ние може да създаваме работа чрез стартъпите, а темпът на създаване на стартъпи в България, Румъния, Източна Европа, чрез блокчейн е впечатляващ и ни дава надежда. От статистиката, с която разполагам, само 48 процента от инициативите за набиране капитал чрез блокчейн технологи са били успешни през 2017-та годна. Това провал ли е? Не. Защото те са събрали над 5, 5 милиарда долара. ЕС инвестира 18 милиарда евро в рисков капитал за идващите 5-6 години. Т.е. набраните чрез криптовалутите са били доста повече. 425 милиарда долара е стойността на този пазар сега. За 4 години растежът на този пазар е огромен. Помните ли .com пазарът как се разви. Онези, които се страхуват от думата балон в иневститорския бизнес ще погледна уплашено и ще кажат- ама той ще експлодира. Това тепърва ще го видим. Но блокчейнът ще промени значително обществото и икономиката. Така, както направи .com - бумът".

Какво е доверието в блокчейнът сега обаче? Блокчейн експерт Йонут Тата обяснява, че само след две години технологията може да влезе във фазата на реалната продуктивност, без натрупаните свръхочаквания за нея:

„Нека да ви покажа как се развива тази технология, показана чрез кривата на развитието. Когато технологията се появи и звучи достатъчно яка за употреба и хората са буквално хипнотизирани, те се зарибяват, било то като инвеститори, било като потребители. После виждаме, че раздутите очаквания са били измамни. Това важи и за идеята за „умни градове“. Както в Румъния, така и в България всеки говори за „умните градове“, на които се гледа като на спасението на градовете и обществените услуги. Въпреки че все още очакваме да бъде спасението. С целия си аналитичен ресурс, анализаторите поставят блокчейна малко след пика на свръхочакванията към тази технология. Подготвят ни да се разочароваме от нея, преди да влезе във фазата на своята продуктивност и да сработва с екосистемите. Но само преди три години блокчейнът изобщо не е в кривата на очакванията. По някакъв начин блокчейнът просто е прескочил за три години фазата на свръхочакванията. Това само може да означава, че блокчейнът наистина има бързо развитие. Което означава, че само след около две години ще бъде във фазата на продуктивността“.

През април 22 държави подписаха договорка за изследвания в областта на блокчейн технологиите, припомня Йонут Тата. Ще се правят проучвания за 250 000 евро, за са види какви са възможностите блокчейнът да бъде част от публичната инфраструктура. Как може да бъде приложен чрез европейско законодателство.

Румънският експерт по блокчейн казва, че ЕС дава и 83 милиона евро за проекти, свързани по някакъв начин с блокчейн, без да е спомената директно технологията. Има още 340 милиона евро да го направят до 2020-та. Йонут Тата отчита, че обществото се адаптира доста бавно и затова посочва, че, ако ЕК изпълни задачата си да разгледа въвеждането на блокчейна за ДДС, данъците, митниците, бизнес регистрите, това би довело и до бум на блокчейн индустрията и стартъпите по-скоро:

„В Румъния аз работя за прилагането на блокчейнта в националната здравна система, публичния транспорт. Това го правя доброволно. И един последен съвет към всички, които се занимават с проекти и започват търсенето на финансиране с крпитовалути. Може да попаднете на проекти, идеи, които да окажат влияние върху обществото. Така че, не бъдете негодници. Ако искате инвестирайте в криптовалути. Но ако имате възможност да инвестирате в стъртъп, който разработва технология и тя прави света по – добър. Направете това. Не бъдете зли….това послание ми харесва“.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация