БНР | 16.05.2018 15:06:02 | 337

Владимир Чуков: Напрежението в Газа няма да се уталожи


Няколко извънредни точки влизат в дневния ред на срещата на върха Европейски съюз – Западни Балкани и няма как те да не заемат значително място. Очевидно е, че по-голямата част от времето ще бъде отделена за тях. Това каза арабистът Владимир Чуков в предаването "Нещо повече", като визира излизането на САЩ от ядрената сделка с Иран, сблъсъците между палестинци и властите в Израел при протести след преместването на американското посолство от Тел Авив в Йерусалим, реакцията на Турция и на Западна Европа:

„Това, което най-много ме притеснява е, че това, което виждаме в ивицата Газа няма бързо да се уталожи. Въпреки дебата в съвета за сигурност на ООН оттук насетне всеки петък ще има извънредно покачване на напрежението – след петъчните молитви хората са особено податливи на подобен тип призиви. Кулминацията ще бъде на 5 юни, когато се отбелязват 51 години от войната през 1967-а, когато бяха окупирани палестинските територии, в това число Източен Йерусалим. Оттук насетне в продължение на три седмици е гарантирано, че напрежението ще бъде в ескалация, което наистина поставя под много сериозно изпитание както международната общност, така и ООН.“

Иранското ядрено досие си има своя специфика. Изявленията на европейски лидери, че Европа не може да даде пълни гаранции за оцеляването на споразумението започва да привнася пукнатини, смята Чуков, който направи разлика между интересите на различните европейски страни от бизнес отношенията с Техеран. „Политическата рамка на европейската солидарност ще бъде една, но икономическият бекграунд, икономическият генезис ще бъде коренно различен“, подчерта анализаторът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация