БНР | 21.05.2018 11:43:07 | 72

NASA ще изстуди МКС до 10 милиарда пъти под абсолютната нула


NASA е изпратила на Международната космическа станция оборудване за екстремално охлаждане на материята, съобщава Science Alert. Проектът Cold Atom Laboratory ще се опита да постигне температура, която е 10 милиарда пъти по-ниска от тази във вакуума. Целта е да бъде получен т.нар. кондензат „Бозе-Айнщайн“ – голям брой атоми, които проявяват квантови свойства на макроскопично ниво.

При абсолютната нула (-273,15 градуса по Целзий) атомите напълно прекратяват движението си, но само на теория. На практика абсолютният покой е невъзможен заради квантови флуктуации.

При кондензата „Бозе-Айнщайн, който се получава при още по-ниски температури, “ този ефект е постижим, тъй като бозоните остават в едно и също квантово състояние и стават неразличими от гледната точка на експериментатора. При достигане на минимално енергетично ниво атомите от кондензата престават да взаимодействат с околната среда и в резултат силата на триене изчезва и възниква свръхпроводимост.

Изданието посочва, че микрогравитацията на борда на Международната космическа станция позволява наблюдение върху кондензата за рекордното време от 10 секунди.

Оборудването е изстреляно към МКС на бордана частния коварен кораб Cygnus в понеделник, 21 май, заедно с апартура за изследване (секвениране) на геномите на микробите, намиращи се на станцията.

Квантовите ефекти, проявяващи се при кондензата „Бозе-Айнщайн“, могат да имат приложение за ефективно предаване на енергия и създаване на свръхпроводници, а също така и на квантови компютри и свръхточни часовници с лазерно охлаждане.


Прочети цялата публикация