БНР | 26.05.2018 08:55:13 | 254

Проф. Лазар Копринаров: Вот на недоверие би дестабилизирал Испания


Ако трябва да прогнозирам в проценти какъв би бил резултатът от вота на недоверие, поискан от испанските социалисти, бих казал, че е 50:50. По-скоро е вероятно към края на годината да се проведат предсрочни избори, отколкото поисканият вот да намери достатъчно подкрепа в испанския парламевропейския съюз, защото на практика се оказва, че целят южен фланг на Съюза е доста разклатен, заяви той.


Според Копринаров вотът на недоверие поставя под заплаха стабилността на Испания, която е четвъртата икономика в ЕС:

"Защото от една страна не се намери инструмент за стихване на сепаратизма на Каталуния, второ, защото има много голяма степен на неизвестност за изхода от тази криза, в която сега влезе испанската политическа система."

През последните години в икономически план Испания беше много успешна страна, подчерта проф. Копринаров:

"Средно с 0,8 % е по-висок брутният вътрешен продукт на Испания спрямо средният за еврозоната, 3,1 - 3,5 % в последните години е прирастът на испанската икономика, но когато вчера испанските социалисти заявиха, че искат вот на недоверие, борсата на Испания отчете спад с над 1,7 процента. Иначе казано, макар че сам по себе си вотът при демокрацията динамизира политиката, прави я по-прозрачна, по-отговорна, в случая този вот нарушава стабилността на Испания."

Ще успее ли опозицията да се договори за издигането на алтернативен вариант на премиер? Испания е сред малкото европейски страни, чието законодателство урежда т.нар. конструктивен вот на недоверие, поясни Лазар Копринаров:

"Ще рече, че ако искаш да отстраниш правителството, трябва да посочиш алтернативата му.  В случая за какво става дума? Гласувайки за отстраняването на Рахой, всъщност гласуваш следващ премиер да бъде Педро Санчес, лидерът на социалистите, които поискаха вота на недоверие. Тук не става дума просто едно обикновено мнозинство да свали правителството и след това да се отива на избори, а гласувайки за свалянето на правителството - гласуваш за този, който е поискал да бъде свалено това правителство."

176 гласа от общо 350 в испанския парламент са необходими, за да мине вотът. Социалистите, които го инициираха, разполагат само с 84. Те имат безрезервната подкрепа на ляворадикална партия със 71 места, но дори при тази конфигурация са нужни още поне 21 гласа, допълни Лазар Копринаров. Някои от по-малките партии - потенциални партньори в инициативата обаче настояват не за вот на недоверие, а за предсрочни избори. 

Шанс за радетелите на вота на недоверие е към тях да се прибавят гласовете на националистически сепаратистки настроени депутати, които са около 20. "Но би било твърде рисковано за Педро Санчес да се обърне към тези депутати за помощ и подкрепа, защото би влязъл в противоречие с политическата линия на социалистите, която, както знаем, е срещу отцепването на Каталуния", смята проф. Копринаров. 

Запитан възможно ли е повторение на сценария от 2015-2016 година, когато в продължителен период Испания нямаше редовно правителство, проф. Лазар Копринаров изтъкна, че предвид социологическите сондажи към момента, "възможността за ново люшкане напред-назад при едни нови избори е доста вероятна". 
Цялото интервю е в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация