БНР | 26.05.2018 09:55:39 | 215

Проф. Кериър: Единствената константа по въпроса със Северна Корея е нежеланието на САЩ да приеме гледната точка на другата страна


Всеки ден има ново развитие, което променя бъдещето на Корея. Единствената константа засега е нежеланието на САЩ да приеме гледната точка на другата страна. Това обясни в интервю за предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" професор Фред Кериър от Университета "Сиракюз" във Вашингтон:

"Американската външна политика се създава без зачитане на мнението на чужди държави. Да оставим Тръмп настрана, той е непредсказуем. По време на разговорите с корейския президент тази седмица, той отстъпи от позицията, че Северна Корея не може да разчита на отстъпки, преди да се разоръжи, но дали ще удържи на тази нова позиция, предстои да разберем. Малко можеше да бъде постигнато по време на една среща, независимо колко продължителна е тя. Най-много можеше да се разчита на общи декларации. Обикновено такива изявления потвърждават конкретни решения,  договорени между работни групи. Този процес сега е обърнат и лидерите се очакваше да се срещнат без особени предварителни решения".

Най-изненадващото развитие от срещата между лидерите на Корея е поканата от Ким Чен-Ун към Мун Джае-ин да е част от процеса по разоръжаване, коментира още проф. Кериър:

"Пхенян настоява решението на ядрения въпрос да се търси между САЩ и КНДР. Северна Корея беше готова за преговори с Юга по много теми, но не и за своите оръжия".

Цялото интервю с професор Фред Кериър можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация