БНР | 28.05.2018 08:18:04 | 285

Д-р Л. Танчев: Роботизираната хирургия вече е стандарт у нас и се търси активно от пациентите



Днес ще бъдат обявени екипите, които ще бъдат сертифицирани за прилагане на роботизирана хирургия със системата "Да Винчи" до края на годината. В ефира на "Хоризонт" до обед"  д-р Лъчезар Танчев обясни, че роботизираната хирургия вече е стандарт у нас, като сферата на нейното приложение се разширява&

 
"Роботизираната система "Да Винчи" е един от най-новите представители на минимално инвазивната хирургия.този тип хирургия вече се наложи в работата и на практика в България лапароскопски операции се правят от 20 години, а роботизираната хирургия вече от 10 години в различни терапии доказа своите добри страни, като вече се търси активно от пациентите, които са информирани и знаят точно какво искат.
Така че можем да кажем, че това е стандарт. Хубавото е, че в последно време се разшириха индикациите или състояние, при които може да се използва такава на хирургия и на практика нуждата от отворена хирургия е доста рядка.  При почти всички гинекологични заболявания би могла да се използва минимално инвазивната хирургия".


Д-р Танчев припомни, че роботизираната хирургия свижда до минимум травмата за пациента и улеснява работата на хирурзите, тъй като им дава точен поглед върху структурите, върху които се работи. В резултат на това прецизността на интервенциите е много по-голяма:
"Предимствата за пациента са бързото възстановяване и по-малката травма върху тъканите на коремната стена. Отделно по-прецизно е самото манипулиране вътре в коремната кухина- виждате добре всички анаточивни детайли, съдове, нерви", обясни Лъчезар Танчев, подчертавайки че "за хирурга основното е зрението":  Тоест ние можем да видим много по-добре,  много по-селективно между отделните структури".


Роботът "Да Винчи" е незаменим при генекологични операции на пациентки със затлъстяване и при злокачествените заболявания, посочи още медикът, като допълни:
"Освен в областта на гинекологията, роботизираните системи се използват с доста голям успех в урологията - при извършването на простатотомии или отстраняване частично или изцяло на бъбрек, в кардиохирургията - особено в САЩ е силно застъпена, в общата хирургия също. На практика тя може да бъде използвана почти за всичко. Естествено, остава тази уговорка, че това е все пак скъпа апаратура и не бива да се използва само за диагностични цели или пък за съвсем малки интервенции".


Има клинична пътека в гинекологията за приложение на системата, като пациентите биват подбирани след консултации, тъй като не всички заболявания се подходящи за терапия с "Да Винчи": Капацитетът е около 180 пациенти, които могат да бъдат оперирани с робота годишно, посочи д-р Танчев. 

Повече по темата може да научите от звуковия файл. 


Прочети цялата публикация