БНР | 29.05.2018 08:47:20 | 311

Близо 200 студенти по архитектура от 50 държави идват на Витоша през октомври


Студентите по Архитектура  Мартин Вандов, Васил Вандов и Теодор Узунов продължават работата си по подготовката на Международната среща на националните координатори на Европейската архитектурна студентска асамблея – ЕАСА – през октомври.

За предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Мартин обясни, че първото българско участие в ЕАСА е било през 1990 г.  Теодор обясни, че кандидатстването за домакинството е продължило близо 2 години, а дискусиите са продължили над 20 часа. Очакват се близо 200 студенти от 50 държави.

„Най- важното е да покажеш активност в мрежата на студентите по архитектура в Европа. На тази среща, която ние ще организираме, всъщност всички държави, които имат желание да бъдат домакини на събитие в мрежата, идват с подготвени концепции, идеи за някакъв проект. В повечето случаи те са наистина доста впечатляващи и е интересен самият начин, по който се избират държавите домакини“.

Темата на срещата в България е „приемственост“. Тя е обвързана с локацията, на която ще се проведе събитието - София и Витоша и връзките между града и планината. Младежите реставрират хижа „Боерица“ във Витоша за събитието.

„Концепцията е да започнем с едно глобално, генерално изследване на града и на планината в контекста на сградния фонд, тоест изоставените постройки, защото нашата хижа беше изоставена може би и 15-тина години преди нашето идване“

Поредица доброволчески акции и специфични дейности целят да придадат нов облик на хижата чрез симбиоза между „автентичността на мястото, атмосферата на средата и висококачествни материали, които влагаме“, обясниха студентите. Засега е готов проектът и графикът за дейностите.

Всяка образователна система по архитектура има някаква собствена характеристика, която е важно да се запази, смята Теодор Узунов. Слуд като приключат с образованието си, и тримата младежи искат да останат у нас и да се занимават интересни казуси, обясни Мартин Вандов:

„Много лесно е да отидеш в чужбина и да станеш част от една система и традиции, които вече са в ход. Там трудно би  намерил ниша и нещо, което още не е правилно, докато тук много неща сякаш все още предстоят. За нас е чудесно, че точно на границата между образованието и практиката - професионалния свят, имаме възможността да работим върху реален казус, само че с по-голямата да свобода и ниво на експерименталност,  при това с много наши колеги“.


Прочети цялата публикация