БНР Стара Загора | 29.05.2018 11:30:46 | 202

Ученик от Казанлък свири на 300-годишна цигулка


15-годишен ученик от Казанлък получи уникалния шанс да посвири на 300-годишна цигулка, оценена на над 15 млн. евро. Музикалният инструмент е дело на майстора- лютиер Джузепе Гуарнери и е една от малкото запазени негови творения в света. Тя е в Казанлък за няколко дни и ще бъде показана само за 24 часа пред публика.

Инструментът пристигна за международния конкурс по лютиерство, който се провежда в Града на розите. Днес звукът от ценния експонат огласи една от залите в Музея на розата, а изненадващия шанс да посвири на него получи 9-токласникът Александър Тянов, който учи цигулка при преподавателя Георги Стойчев. Той изпълни „Дубъл” от Йохан Себастиан Бах, а възможността да държи такъв уникат определи като невероятен късмет.

Над 120 струнни музикални инструменти участват в провеждащия се за първи път в България и в частност в гр. Казанлък Международен конкурс за съвременно лютиерство за цигулка, виола, виолончело и китара. Те са изпратени от майстори –лютиери от различни краища на света.

Уникална 3-вековна цигулка, изваяна от ръцете на прочутия италианец Джузепе Гуарнери пристигна специално за конкурса и днес представена пред медиите и журито на конкурса. Инструментът е бил собственост на италианския виртуоз Роджерио Ричи, а след смъртта му е купена от китайски колекционер. В Казанлък идва благодарение на Дзенг Куан, директор на консерваторията в Пекин, бивш заместник-министър на културата и настоящ депутат в китайския парламент, разказа казанлъшкия лютиер Едрьо Едрев. Куанг е част и от международното жури на конкурса в Казанлък. Той разказа, че инструментите на Гуарнери се отличават с много добър звук, а самият майстро се е консултирал при изработката им с виртоза на цигулката Николо Паганини.

Ценният експонат ще може да бъде видян само на 2-ри и 3-ти юни в Музей на розата – Казанлък. Останалите инструменти, които участват в конкурса по лютиерство, ще останат изложени до 22 юни, като на 2 юни от 18.00 часа на тържествена церемония ще бъдат обявените победителите. Техните изделия ще се оценяват от специално жури, което има и уникалното право да сертифицира инструменти на името на големия Антонио Страдивари.

Подробности чуйте в репортажа на Иван Славов

Прочети цялата публикация