БНР | 29.05.2018 12:02:08 | 161

Преходът към евроатлантически модел на развитие на сектора за сигурност обсъдиха експерти от неправителствения сектор


Преходът към евроатлантически модел на развитие на сектора за сигурност обсъдиха експерти от неправителствения сектор на среща в София. В дискусията се включиха членове на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик“, Атлантическият съвет на България и Центърът за изследване на националната сигурност в БАН. Полага ли България достатъчно усилия да се интегрира в НАТО и Европейската отбрана беше една от дискусиите на форума.

В центъра на част от дискусиите беше публикуваният от правителството план за повишаване на разходите за отбрана на 2 на сто от Брутния вътрешен продукт до 2024 година или 2 милиарда 867 милиона лева. Планът предвижда и разсрочване на средствата за модернизация на въоръжените сили. Само преди дни проектите за модернизация на ВВС и Сухопътните войски на стойност близо 3 милиарда лева минаха през МС и бяха внесени за обсъждане в парламента. Икономически и глобален подход предложи Иван Костов за оценката на риска в сектора за сигурност на този фон. Икономически подход, заради нуждата от много големи инвестиции, които трябва да бъдат планирани:

"Такива огромни инвестиционни средства в развитите държави управляват специални институции. Най-важното доказателство за безсилието на Министерството на отбраната беше злополучният избор на изтребител".

Иван Костов добави, че МО трябва да отговаря и за борбата с хибридната война. Бившият военен министър Бойко Ноев сподели, че е песимистично настроен за осъществяването на идеята през 2024-та година за отбрана да се отделят два процента от БВП:

"2% от БВП днес не стигат, не за да постигнем политическата цел на НАТО, а за да може нашата армия да функционира по един нормален начин".

Според бившия военен министър Ангел Найденов трябва да е сигурно, че няма да има прекъсване на модернизацията.

В доклад на Атлантическия съвет се посочва, че до 2024-та година на България ще е нужна екскадрила от изтребители, оборудване за силите за специални операции, дооборудване на фрегатите, придобиване на системи за киберотбрана, а достигането на БВП за отбрана да стане до до 2024-та, а до 2020-та година.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добромир Видев.

Прочети цялата публикация