БНР | 30.05.2018 08:38:37 | 2105

Хвостохранилищата към старите мини в по-голямата си част са рекултивирани и се наблюдават


Кой и как стопанисва закритите мини и хвостохранилищата? Четири са закритите големи рудници в Източните Родопи. Навремето те са стопанисвани от "ГОРУБСО", но след демократичните промени са затворени заради лоши икономически показатели. В момента те са собственост на държавата и за тях отговаря Министерството на икономиката и енергетиката. Никой обаче не знае кой ги стопанисва и кой следи за тяхното състояние. Според специалисти, това би трябвало да се поеме от областните управи, но засега те нямат такива задължения. 

Рудодобивът в Родопите започва през 30-те години с отриването на рудник "Страшимир" в Мадан. Това е началото на създаденото през 40-0те години предприятие "ГОРУБСО". Направените в този период проучванията на български и руски геолози откриват 40 находища в Родопите. Едно от тях е край ардинското село Еньовче. Повече от половината местни жители са се трудили в миналата, спомня си кметът на селото Недко Узунов:

"Само сутринта на първа смята идваха над 320 души, се стичаха да работят, а то се работеше на непрекъснат режим."

С настъпването на демократичните промени рудникът е закрит. Мината е обезопасена, а входът към галериите – бетонирани. Според кмета на Еньовче няма опасност за местните хора.

"Те, водите, са заустени още при самата ликвидация. Няма откъде, няма хвост, няма такива неща."

В селото обаче още помнят как земята над галериите е пропаднала 23 декара от селското землище била оградена с бодлива тел и обозначена с надпис "Преминаването  - опасно за живота." Местните хора разказват, че опасните ями са погълнали не едно животно. Сега тези пропадания са спрели и земните пластове са спокойни.  

 Иван Митев изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара даде информация за поддържането на хвостохранилищата към закритите мини:

"Това, което мога да кажа за бившите държавни дружества преди приватизационния период, тези, които не работят вече и съответните към тях хвостохранилища са рекултивирани и с решение на Министерския съвет са под наблюдение. Освен, че тези терени са рекултивирани, т. е те не представляват опасност за околната среда и биоразнообразието, за тях ежегодно се прилага програма за мониторинг и наблюдение за техното техническо състояние. Съществуват  терени, които също се рекултивирани, стари хвостохранилища в много далечен етап на добив и изграждане. Всички работещи хвостохранилиша са в рамките на действащите концесии и съответно  и съответния концесионер полага грижите на добър стопанин."

През последните 11 години не е имало случай на изтичане на замърсяване от закритите мини в района на Маджарово, съобщи кметът Милко Армутлиев:

"Ликвидацията, която беше извършена в община Маджарово, основно беше на два рудника – това са рудник "Капитан Петко войвода" и рудник "Арда", Това са рудници, в които се добиваше оловно-цинкова руда и малко мед, малко злато, малко сребро. В момента тези мини са напълно ликвидирани, рекултивирани голяма част от тях. Хвостохранилището, което поемаше отпадъка от флотационната фабрика също. Хвостохранилището за период, в който аз съм тук, от 2007 година досега сме нямали никакви проблеми с него. "


Прочети цялата публикация