БНР Стара Загора | 01.06.2018 12:13:45 | 364

Казанлък празнува 115-ти фестивал на розата


С водосвет за здраве и благоденствие на жителите на община Казанлък, отслужен от Негово Високопреосвещенство Старозагорски митрополит Киприан в съслужие със свещеници от епархията започнаха тържествата за Деня на Казанлък на площад „Севтополис“.

„Заедно да постигаме всичко, което изисква нашия град, за да става по-красив и по-добър!“, пожела кметът на Община Казанлък Галина Стоянова на казанлъчани. Тя припомни началото на Празника на розата в далечната 1903г. като празник на розата, на красотата и милосърдието, емоциите и идеите на местните хора с най-разнообразни прояви през годините, с които те го развиват, през 1969г. е създаден карнавалът, а през 1971г. с решение на правителството Празникът на розата става национален. До ден днешен славата на празничните дни в Града на розите се разнася по целия свят от многобройните гости от всички континенти. „115-те празници на розата ще останат в историята с избора на 50-та Царица Роза от нейните 49 предшественички, със 100 години от началото на лютиерството в Казанлък и за първи път провеждане на Международния фестивал за съвременно лютиерно изкуство в Казанлък, пренесен от нашия побратимен град Кремона.“, отбеляза Галина Стоянова. „Този празник, вече вековен, се развива благодарение на Вас!“, обърна се Кметът към своите съграждани, розопроизводители, просветители и дейци на културата и поднесе своята благодарност и признателност за тяхната подкрепа, идеите и най-вече за любовта към Казанлък. Галина Стоянова благодари за общите високите цели, които казанлъчани постигат заедно. „Пожелавам на всички ви лично щастие, постигане на всичко, което сте пожелали да се случи в личния ви път, а за Казанлък – заедно да постигаме всичко, което изисква нашия град, за да става по-красив и по-добър!“, честити празника Кметът на Казанлък.

Поздрави за Деня на Казанлък отправиха Царица Роза 2018 Михаела Хаджиева и нейните подгласнички Елица Славчева и Бианка Нягалова. „Здраве, успешни делници и прекрасни празнични дни!“, пожела 50-та юбилейна царица, а нейните подгласнички добавиха пожелания за успешно развитие на Казанлък и наследство, с което бъдещите поколения да се гордеят пред света. 

По време на тържеството на кмета на община Казанлък Галина Стоянова бе връчен Почетния знак на Областната управа на област Стара Загора.

В присъствието на много официални лица, сред които народните представители, излъчени от Казанлък, посланика на Алжир Нейно превъзходителство Латифа Беназа, Областния управител на Стара Загора Гергана Микова, Община и Общински съвет – Казанлък, гости от чуждестранни делегации на побратимени градове се състоя ритуалът по издигане на националния флаг с участието на представителна рота и духов оркестър от 61 Стрямска механизирана бригада с командир Бригаден генерал Пламен Йорданов.

Тържеството откриха мажоретките от СУ“Екзарх Антим Първи“ и в празничната програма участваха възпитаници на Вокална група „Искрица“ с ръководител Стефка Денева.

По-късно в залата на Историческия музея се проведе и церемонията по награждаването на новите почетни граждани на Тържествена сесия на Общински съвет – Казанлък. Те бяха одобрени на редовно заседание на местния парламент в понеделник.  Това са хореографът на ансамбъл „Арсенал“ Христо Стоянов и световноизвестният физик проф. Теньо Попминчев.

Христо Стоянов  е вече 43 години художествен ръководител и хореограф на Ансамбъла за народни танци и песни „Арсенал“ . Завършил е Държавното хореографско училище в София, завършва и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, специализирайки режисура, хореография и педагогика.

През 1975 година поема ансамбъл „Арсенал” като негов главен художествен ръководител и хореограф. С ансамбъл „Арсенал” завладява родните и световните сцени. Всяка година съставът изнася над 120 концерта в редица страни. Трупата, водена от него гостува в цяла Европа, в Русия, САЩ, Индия, Египет, Япония, Корея, Китай и други. 

Почти няма българска награда в областта на изкуството и културата, на която казанлъшкият хореограф да не е носител, сред които особено ценни са Златен орден за популяризиране и утвърждаване на фолклорното танцово изкуство и орден „Кирил и Методий - I степен".

През 1988 година представителен състав от ансамбъл „Арсенал” и избраната Царица Роза са поканени на Празника на розата във Фукуяма. Така започва една традиция, която продължава без прекъсване вече 20 години. Японците дори делегират права на казанлъшкия фолклорист Христо Стоянов да прави сценария на техния конкурс „Царица Роза”.

Казанлъчанинът многократно е награждаван от кметствата на Фукуяма и Фукуока, а през 2003 година е основана Асоциацията за приятелство „Казанлък-Япония”, на която той е главен организационен директор.

През 2013 година Министърът на външните работи на Страната на изгряващото слънце награждава Стоянов с грамота заради заслугите му за насърчаване на разбирателството между двете страни и за развитие на приятелството между двата народа. А през 2017-а императорът на Япония удостоява казанлъшкия фолклорист с високото отличие Орден на изгряващото слънце.

Другият носител на званието "Почетен гражданин на Казанлък“ е не-по-малко знаменит. Професор Теньо  Попминчев е обявен за учен на бъдещето. Физикът, родом от Казанлък постигна пробив в квантовата физика със създаването на рентгенов лазер и бе избран сред десетте най-значими млади учени на 2016 г. от Националната академия на науките на САЩ. Подборът е направен от нобелови лауреати и от новоприети членове на академията.

Първата му голяма школа е при преподавателя по физика Теодосий Теодосиев. Заради жаждата си за знания Теньо Попминчев заминава за Америка, където през 2009-та година той и екипът му стигат до революционен пробив в науката. Създават рентгенов лазер с размер на швейцарско ножче.

Проф. Теньо Попминчев, заедно със своя брат Димитър, са създатели на първия рентгенов лазер със свръхкъси импулси, а също и на нов метод в нелинейната оптика. Тяхното революционно откритие, направено в лаборатория в САЩ, намира вече приложения във фундаменталната наука и индустрията, нанотехнологиите, бъдещата наноелектроника, за създаване на следващата генерация свърхбързи микропроцесори и хардискове, за ранната диагностика на болести и т.н.

През 2016 година проф. Теньо Попминчев става носител на наградата „Питагор” за значим принос на български учен, работещ в чужбина. Определен е и от списание Science News сред десетте най-перспективни млади учени в света.

Кулминацията на празника започва 21 часа на площад „Севтополис“ където на специално построената сцена ще се проведе и традиционното коронясване на новоизбраната Царица Роза. Короната през следващата една година ще носи  абитуриентката от Математическата гимназия “Никола Обрешков“ Михаела Хаджиева. Тя и нейните подгласнички, Елица Славчева от ПХГ “Свети Свети Кирил и Методий“ и Бианка Нягалова, също от Математическата гимназия, бяха избрани за първи път от царско жури, съставено от досегашните носителки на престижната корона Царица роза.

Празникът завършва с концерт на едни от най-обичаните български популярни изпълнители Любо Киров и Маргарита Хранова и техни незабравими хитове на площад „Севтополис“ от 22 часа.

С това обаче не завършва фестивалната програма в Казанлък. Тя продължава с много събития и в почивните дни, а кулминацията е неделното празнично шествие в центъра на града, в което се очаква да се включат над 4500 души, водени от новата Царица роза. 

Прочети цялата публикация