БНР | 03.06.2018 09:34:00 | 394

Атанас Костадинов: Трябва да се сложи точка на политическите мантри за "Белене"


"Още от 1981 година, когато Министерският съвет утвърждава площадката за изграждането на втората атомна централа, проектът „Белене“ винаги е бил функция от някакви политически дебати или флуктуации в държавата. Никога не е бил поставян на сериозна икономическа основа." Това е мнението на Атанас Костадинов, член на комисията по енергетика в Народното събрание и депутат от БСП. 

"Борисов отиде (в Москва) да иска прошка. „Белене“ беше гьол, сега стана един от най-значимите проекти с балканско измерение. Осем години отношенията между Борисов и Путин са във фризера. Осем години България се върти в кръг какво и как да направи по ключови за нея въпроси. Дори в момента ми се струва, че няма единност и убеденост, че трябва да вървим в тази посока“, коментира Костадинов.

По думите му, извън нюансите в парламентарната енергийна комисия има „доста добър консенсус по посоката, в която трябва да вървим по отношение на „Белене“ и енергийните проекти“. Относно изпреварващото внасяне на предложението на БСП за отпадане на мораториума за АЕЦ „Белене“ и несигурността в редиците на ГЕРБ Атанас Костадинов отбеляза:

„Има доста неща, които трябва да оставим зад гърба си. Вероятно и БСП през годините не е правила най-правилните действия по посока на големите задачи и проекти през България. Със сигурност и БСП не е правила най-доброто. Крайно време е да има прагматичен национален работен консенсус, който, поставяйки ясно въпросите, да търси отговорите в следната посока: проектът „Белене“, проектът „Южен поток“ е възможен, ако гледаме икономически целесъобразно - от гледна точка на кумулативния ефект върху българската икономика. Трябва да се сложи точка на политическите мантри.“ 

Няма причина за забавяне - така Костадинов отговори на въпроса дали през идната седмица парламентът ще придвижи въпроса с мораториума за "Белене", каквато надежда изрази министърът на енергетиката Теменужка Петкова по-рано пред "Хоризонт". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация