БНР | 04.06.2018 09:31:14 | 100

Д-р Факих: Нужни са личности в човешките политически линии, които в днешно време ги няма


"Нужен е разум, далеч от прилагането на силата, защото тя е като бумеранг. Нужни са личности в човешките политически линии, които в днешно време ги няма". Това коментира в предаването "Хоризонт до обед" д-р Ходор Факих – преподавател във Факултета по дентална медицина и почетен председател на Асоциацията на ливанците в България, за случващото се в Сирия и Близкия изток.

"Живеем във времето на фалшивата информация. Много неща се маскират в името на политическата линия, която се води винаги от силните на деня. Те както пишат новините, пишат и историята. Това е една от най-тежките войни, което за съжаление т.нар. демокрация, която се пренася върху самолети и ракети, много скъпо се плаща от човечеството, а тя е най-скопоплатена. В продължение на 60 години политическата класа в света, привела своите политически послания в икономически успехи, извличат всички богатства от тези райони. Човечеството се нуждае от нова линия, за да може да се спаси от този позор, до който е докарано".

Д-р Факих пожела да се върнат съществените неща в човешките взаимоотношения – милосърдието и признателността. Понякога виждаме даже леко деградиране на човешките ценностни неща, смята той.

„Едно от най-ценните неща в човешкия дух и взаимоотношения е признателността. Аз и всички мои приятели имаме дълбока признателност към нашите учители и всички, които са ни подали ръка. Днес вече ние подаваме ръка на нашите ученици и студенти. Това е житейският път. Радвам се, че принадлежа на българската школа. Най-силното упование на човека е познанието и се радвам, че работя в това звено“.

Д-р Амал Амру - председател на Асоциацията на завършилите в България ливанци, разказа за честването на 24 май на българската азбука, което са организирали в града на древната финикийска азбука Библос. Тя посочи, че те продължават да отбелязват българските празници и в Ливан.

„Ние студентите, които мигрирахме до България, се върнахме и останахме като посланици на българската култура.Около 1000 души сме завършилите в България. Почти 40% са лекари, 39% са инженери и архитекти“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация