БНР | 05.06.2018 10:05:40 | 130

Превозвачи: Всяка страна може да налага и допълнителни правила, извън общоприетите


„Без да омаловажаваме усилията на българските власти и най вече на нашите депутати в Европейския парламент, се налага да полеем патоса от вчерашното гласуване с две чаши реалност, не само защото предстои дълга процедура на съгласуване на пакета „Мобилност“ между основните институции в Европейския съюз, а и заради съдебно решение, което дава право на всяка държава членка да наложи допълнително свои правила“. Това твърди в интервю за предаването „12+3“ Александър Стамболийски, президент на Синдикалната конфедерация „Съюз на българските транспортни работници“.

Вчера Комисията по транспорт и туризъм в Европейския парламент отхвърли предлаганите промени в пакета „Мобилност“, срещу които се бяха обявили българските превозвачи. Няма да важат разпоредбите, които бяха сред най-оспорваните от българския транспортен бранш. Последваха радостни възгласи и еуфория. Колкото повече време минава обаче, толкова повече се натрупват и критични бележки. Всъщност тази „историческа победа“ вече не изглежда чак толкова победа. Александър Стамболийски обясни защо:

„Съдът прецени, че всяка държава може да налага допълнителни изисквания към водачите за изпълнението на седмичните и дневни почивки. Редица държави като Франция, Германия, Белгия, Австрия започнаха да налагат изискването почивките да се извършват на друго място, а не в кабината на камиона, което се потвърди от решението на съда и ние няма къде да отидем. Ние сме като безгласна буква там и няма по какъв начин да наложим нашите искания към съда. Благодарение на решението на съда, всяка страна може да налага и допълнителни правила, извън общоприетите. Това е и причината, поради която започнаха изменения на сегадействащия регламент. Преди седмица Италия ги наложи. След 2 седмици Португалия ще ги наложи, Испания също. Към момента Италия наложи забрана за прекарване на 45-часовата пауза в кабината на камиона. Глобата е 1700 евро. Задължително паузата трябва да бъде направена в хотел. Това е въведено със силата на закон и той е действащ и те го изпълняват стриктно“.

Един от аргументите на западноевропейските държави, настояващи за нови правила в автомобилните превози, беше социалният дъмпинг. Правата на шофьорите и условията на труд са важната социална част в пакет „Мобилност“, която вчера дори не беше разглеждана.

Един международен шофьор от Благоевград си потърси правата и подаде жалба в Инспекцията по труда срещу своя работодател. За седмица личната му лека кола осъмна първо с нарязани гуми, а след това беше запалена. Емил Илчев е убеден, че това са опити за сплашване. Той каза, че не му е платен извънредният труд, също така командировките, както и лошо техническо състояние на автомобилите и други.

„С даването на това интервю никога повече да не си намеря работа в България“, каза той.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация