БНР | 07.06.2018 06:53:09 | 205

В събота представят нова политическа формация с визия за ускорено развитие на страната


На 9 юни в София ще се проведе национална гражданска конференция, на която ще бъде представена програма за ускорено икономическо развитие на България. Програмата е изготвена от група български професори. Очакват се над 800 делегати от цялата страна, а след края на конференцията по бул. „Черни връх“ ще премине шествие под надслов „8 години стигат! Време е за ускорение!“. Освен представянето на платформата с новата визия за развитие ще бъде огласено и името на новото обединение, което има политически амбиции.

В предаването "Преди всички" представителят на формацията Димитър Митев посочи, че обединението събира по-малки политически партии, няколко пенсионерски съюза и други неправителствени организации, които не виждат друга алтернатива на управлението на ГЕРБ. „Не смятаме, че има друга реална опозиция, която да събори ГЕРБ“, каза Митев. По думите му, ще бъде следван македонския модел на Зоран Заев, „който срещу 12-годишното властване на Никола Груевски обедини над 30 малки политически формации, успя да отстрани Груевски и да поведе Македония по пътя на по-добрия стандарт на живот и доходи“.

Със сегашния темп на икономически растеж от 2-3% ще продължаваме да изоставаме, смята Митев, който допълни, че "основата от 7 хиляди евро БВП спрямо средно 15-20 хиляди в останалите страни от ЕС ни обрича на продължаващо изоставане". Новата ускорена програма за развитие предвижда през 2025 година средната заплата да бъде 2 400 лева, минималната 1 000, а средната пенсия 800 лева.

Нашата програма е съставена от екип от 15 университетски преподаватели, десет от които – професори и е базирана на над 40 инвестиционни проекта, уточни Димитър Митев. той отбеляза още, че преките чуждестранни инвестиции през последните години на управление на ГЕРБ са достигнали "критично дъно".

За нас е абсурдно европредседателството на България да минава под мотото за интеграция на Западните Балкани, изтъкна Димитър Митев:

„Отидете в Сърбия, в Хърватия, в Македония – да видите как изглеждат техните села, да видите хората какви автомобили карат, как ходят облечени и как тези населени места не са обезлюдени. Обезлюдяването на България е най-голямата опасност.“

Цялото интервю е в звуковия файл.


Прочети цялата публикация