БНР | 07.06.2018 14:15:36 | 79

От „Интернет на нещата“ към интернет на всичко?


Напоследък все по-настойчиво в публичното пространство се говори и пише за т.нар. „Интернет на нещата“, за облачни технологии и преминаването в бъдеще от 4 G към ново поколение – 5 G мобилни мрежи.
С какви рискове за личната ни сигурност и свободи е свързано обединяването на тези нови възможности, които превръщат всекидневните вещи в услуги и произведения на програмирането? Ще се видоизмени ли човешкото поведение в инженерен проект при петото поколение за безжичен мобилен достъп и по какъв начин ще се осъществява регулацията на интелигентните интерактивни предмети, които събират информация за своя собственик?
Отговорите търсим заедно с доктора по приложна философия в университета Боулинг Грийн и изпълнителен директор на Българския център по биоетика Ася Паскалева.
И още една тема в контекста на съвременната цифровизация: грумингът, секстингът, кликбайтването като заплахи за деца и тийнейджъри в Мрежата. Коментират Емануил Георгиев от фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Цвета Брестничка от асоциация „Родители“ – две организации, обединили съвместни усилия за решаването на тези проблеми в Центъра за безопасен интернет.
„Златното сечение“: магистърът по управление на информационните системи Марио Паскалев – как дигиталната добавена реалност трансформира научните методи и характерът на научната работа в наши дни?



Прочети цялата публикация