БНР | 08.06.2018 07:45:18 | 155

Васил Николов: Настояваме за по-голяма степен на автоматизация на системата за прием на деца в детски градини


В последните шест месеца с измененията на наредбата, които направихме в началото на годината можем да кажем, че бяха отрязани ръцете на директорите да приемат децата по втория начин. Това каза Васил Николов, председател на Националния инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система, в интервю за предаването „Преди всички“ по повод на промяната на наредбата за прием в яслите, детските градини и предучилищните групи. Според проекта за изменение за надпланов прием извън електронната система ще могат да се приемат деца в неравностойно положение, но и децата на служителите в детските заведения, както и тези на дипломати. С 10 на сто по-голям става процентът на децата, които могат да бъдат приети по социални критерии.

„Сега вече всичко минава през системата, но трябва да има някаква гъвкавост, защото системата няма как да определи приема при ситуации, при които трябва да се разгледат документите чисто човешки. Имаме някаква стъпка в правилна посока. Друг е въпросът, че намираме проблем в самата система, че не е достатъчно автоматизирана. Има много човешка намеса. Свободните места се въвеждат ръчно. От началото на годината алармираме, че има над 20 деца, които продължават да си стоят на класиране, а вече са приети и си посещават детската градина. Искаме всичко да бъде автоматизирано“, заяви той.

Николов смята, че трябва да се предприемат по сериозни мерки за контрол на приема на деца на служителите в детските градини: „Уж детето е внуче на въпросната служителка, но то не било точно нейно внуче, а нейна братовчедка и някакви безумни неща. Затова настояваме, ако ще бъде така да бъде удостоверявано всяко дете да си дойде с акта за раждане в работната група, а ако внуче да бъде предоставен и акта за раждане на майката. Ще настояваме да може да се проследява дали това е детето на въпросния служител“.

От инициативния комитет ще заведат над 150 дела срещу Столична община за отказан достъп до информация за начина, по който са приемани деца за периода от 1 февруари до датата на първото класиране. Целта е да се разбере колко от детските градини са нарушили наредбата и са записали деца преди класирането. За момента има сигнали за приети 7-8 деца в 5 столични детски градини. Николов обясни, че децата с хронични заболявания се приемат с предимство, но атопичния дерматит не дава същото предимство, както по-тежки заболявания. Затова от инициативния комитет са поискали информация колко деца са приети с предимство с диагноза атопичен дерматит. От Общината обаче отказват да предоставят информацията: „Мотивът е, че не би трябвало да се предоставя информация, която е свързана с обслужването на граждани. А тук не става въпрос за такава информация. Просто делото е изначално загубено от Столична община. Преди 5-6 месеца сме искали подобна информация и ние давана, но понеже сега искаме конкретна информация за конкретните детски градини и конкретната диагноза  и те знаят, че има нарушение и поради тази причина ни е отказана тази информация“.

Според Николов причината за отказа на Столична община е, че ако започне дело по казуса, то ще се проточи и разноските по него ще трябва да се плащат при следващия мандат на Столичния общински съвет: „Те знаят, че в момента това е полезният им ход, за да не им излязат на бял свят нередностите“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация