БНР | 15.06.2018 09:30:25 | 135

За наречията в българския език и за още нещо


Парламентът отхвърли мониторинговия доклад за 2017 г. на правителството по Националната стратегия за интегриране на ромите. В отсъствие на вицепремиера Валери Симеонов, чийто ресор е интеграцията.
Три часа избраниците на народа са водили спорове около един единствен въпрос, а именно „Могат ли да се интегрират ромите?“ и едва ли е имало някой в залата, но и не част от  нея, да каже на българските парламентаристи, че така зададен въпросът е напълно непродуктивен, да не говорим, че е и дискриминационен. Ако уважаемите народни избраници бяха използвали местоименното наречие „как“ и го бяха поставили в началото на дискусионния въпрос, то в хода на дебатите би имало изключителна конструктивност, полезност и липса на съмнителна дискриминационност.
Уморително до втръсване бе да научим след дебатите в Парламента, най-вече от представителите на „Обединените патриоти“, че „дължината на моркова и тоягата трябва да бъдат еднакви“, реновиран цитат от г-жа Светлана, съпругата на Томислав Дончев, както и че някои си имал докторантка от ромски произход, а и да чуем йеремиев плач по миналото и строителните войски, даващи професия и работа на ромите. Да не говорим за коментарите, че интеграция на неинтегрируемото е нонсенс. И политическите нападки – кой повече и кой по-малко в годините от различните политически партии са участвали в процеса на интеграция.

Прочети цялата публикация