БНР Стара Загора | 15.06.2018 11:02:29 | 312

"Приеми ме на село" очаква деца и младежи и през 2018


"Българските села са богатство - богатство от знания, но и богатство на духа. В тях се съхраняват обичаите, традициите и ценностите на нашия народ. Но селата от ден на ден се обезлюдяват все повече и биват заличавани от картата на страната. Младите хора постепенно се отдалечават от своите корени и губят връзка със селото и природата. Наблюдава се тенденция на отдалечаване от традициите и обичаите, които нашият народ има. Селата се превръщат в модерна екзотика, в която постепенно се губи автентичният дух, а традициите и обичаите на нашите баби и дядовци ще останат описани само в учебниците или ще продължат да съществуват в някакъв нов „модерен вариант”. А това, казано в духа на фейсбук, „вече не ми харесва".

Това е част от есето на Вероника Йосифова - автор на идеята за създаване на мрежа от приемни села в България. Села, в които възрастни хора приемат младежи от града, с цел съхраняване на българщината и предаване на българските традиции, обичаи и ценности. Своята концепция авторката описва в национален конкурс „Моите идеи за България” през 2012 г. и вече шест години идеята има своята реализация.

„Приеми ме на село“ е инициатива за младежи на възраст 15-29 г. Участниците могат да бъдат от цялата страна, както и от български общности в чужбина. Те трябва да имат интереси, свързани с живота на село – земеделие, животновъдство, да се интересуват от традициите и обичаите, които се съхраняват в българското село, да имат желание да помагат в домакинствата на своите „приемни баба и дядо”, да се включат активно в целия живот на селото и да помагат не само на своите „баби и дядовци”, а и на всички възрастни жители на селото, които имат нужда от подкрепа. Младежите се ангажират със записване на традиционни готварски рецепти, традиции, обичаи на селото и документират всичко, което са научили, видели и преживяли.

Всички кандидати за участие, подават Заявления, в които описват и мотивите си за включване в инициативата; приемат и подписват Декларация за информирано съгласие и Етичен кодекс.

Участието на младежите е в рамките на седмица. Престоят в селата е безплатен, но лично се поемат само разходите за пътуването до Габрово и обратно – за участници извън Габрово.

Срокът за подаване на заявления за участие е до 24 юни 2018 г. За условията и провеждането на инициативата разказва Елена Влаева от Община Габрово. Интервю на Тошка Събева.




Прочети цялата публикация