Mvr.bg | 15.06.2018 11:38:01 | 71

Министър Радев обобщи приноса на Българското председателство на Съвета на ЕС в областта на вътрешните работи пред партньорите от Залцбургския форум

 

„Проведените по време на конференцията дискусии бяха навременни, конкретни и полезни. Обсъдихме важни и актуални теми от дневния ред на Съвета, които и занапред ще бъдат в центъра на вниманието ни – граничната сигурност и взаимната съвместимост на европейските информационни системи, повишаването на ефективността в превенцията и борбата с престъпността, сътрудничеството със страните от Западните Балкани“. Това заяви министърът на вътрешните работи Валентин Радев на заключителната пресконференция след министерската среща на Залцбургския форум.

Днешната работна сесия се състоя в разширен формат с министрите от Западните Балкани и Молдова. На нея бяха обсъдени възможностите за засилване на сътрудничеството между държавите от Залцбургския форум и държавите от региона в областта на управлението на миграцията, граничната сигурност и полицейската дейност. Подчертана бе активната работа на Българското председателство на Съвета на ЕС за европейската перспектива на Западните Балкани. Министър Радев изрази задоволство, че в тази област ще има пълна приемственост със следващите две председателства на Съвета – Австрия и Румъния, които са и част от Залцбургския форум.

Пред партньорите от Залцбургския форум министър Валентин Радев направи преглед на постигнатия напредък от Българското председателство на Съвета на ЕС по ключови досиета в областта на вътрешните работи, свързани с обсъжданите теми.

Събитието в Букурещ на 14 и 15 юни бе заключително в рамките на настоящото румънско председателство на инициативата.

Залцбургският форум (ЗФ) е неформална инициатива за сътрудничество в областта на сигурността между група държави членки на ЕС, създадена през 2001 г. Понастоящем във форума участват девет държави от Централна и Източна Европа - Австрия, България, Хърватия, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Словения. Дейността на ЗФ се осъществява в три основни направления: координиране на позиции и лобиране за общи интереси в рамките на ЕС; регионално сътрудничество по оперативни въпроси; сътрудничество с трети страни (в рамките на това „външно измерение” през септември 2007 г. е създадена Група на приятелите на ЗФ от Западните Балкани и Молдова).

България се включи в работата на ЗФ през 2005 г., непосредствено след подписване на Договора за присъединяване към ЕС. До момента са осъществени три български председателства – през 2007 г., 2011 г. и 2015 г. Следващото българско председателство е през първата половина на 2020.

Прочети цялата публикация