БНР | 15.06.2018 13:35:42 | 103

Протести в Гърция срещу сделката с Македония за името


Гръцките противници на сделката за името на съседна Македония излязоха на тридневни протести, докато депутатите обсъждат вот на недоверие спрямо правителството, предаде БГНЕС.

Няколкостотин души, включително свещеници и депутати от неонацистката партия „Златна зора” се събраха пред парламента, за да отхвърлят предложението северната съседка на Гърция да се казва Република Северна Македония.

„Никой освен гърците не може да се нарече македонец”, заяви организаторът на протеста Махалис Патсикас пред местната новинарска агенция АНА.

„История се пише с кръв”, пише на един от плакатите, държан от свещеник. „Скопие – Маймуно-дония”, пише на друг.

В същото време депутатът от крайнодясната „Златна зора“ Константинос Барбарусис поиска от „военното ръководство на страната“ да арестува министър председателя Алексис Ципрас и министъра на отбраната Панос Каменос, както и президента Прокопис Павлопулос, предаде БТА, цитирайки електронното издание на в. „Катимерини“.

Това стана по време на дебатите в гръцкия парламент за вот на недоверие срещу правителството, поискан заради споразумението между Атина и Скопие за името на Република Македония.

Изказването на Барбарусис предизвика остра реакция от управляващото мнозинство, на което депутатът отвърна: „Главите ви ще паднат в Преспа“.

Председателят на парламента Никос Вуцис свика компетентните комисии, които ще разгледат предложение за отстраняване на „Златна зора“ от дебатите за вота на недоверие, съобщи агенция АНА-МПА.

Според Вуцис изказването на депутата от „Златна зора“ е открит призив за държавен преврат, както и опит за предизвикване на безредици през следващите дни. Останалите парламентарни политически сили са осъдили единодушно изказването на Барбарусис.

В Атина вървят предположения, че външните министри на Гърция и Македония ще подпишат договора на церемония на Преспанското езеро в неделя сутринта.

Демонстрантите планират да останат пред гръцкия парламент и в събота, когато се очаква гласуването по вота на недоверие, а за неделя е планирана друга демонстрация край Преспанското езеро.

Много от критиките на споразумението в Гърция се съсредоточени върху факта, че правителството ще приеме националността и езика на съседната им страна да бъдат „македонска и македонски”.

„Ако това се подпише, нито едно (бъдещо гръцко) правителство няма да може да се откаже от него”, заяви бившият външен министър на страната Дора Бакоянис пред парламента.

Министър-председателят Алексис Ципрас може да разчита на най-малко 154 депутати от 300-те в парламента, което е достатъчно за отхвърляне на вота на недоверие.

Компромисът предизвика размирици и в Скопие, където основната опозиционна националистическа партия ВМРО-ДПМНЕ реши да се противопостави на текста, а президентът на страната планира да използва своето еднократно право на вето.

Споразумението трябва да бъде одобрено от македонския парламент и да мине през референдум, както и да бъде ратифициран от гръцкия парламент, така че тази процедура може да отнеме месеци.

Прочети цялата публикация