БНР | 18.06.2018 06:05:40 | 274

Кр. Богданов: Не съм оптимист, че Македония ще получи покана за преговори през юни


„Македония трудно би получила покана за преговори в рамките на нашето европредседателство. Обозримите срокове са при следващото – австрийско председателство. Динамиката в развитието на процесите дава надежда, че такава покана ще има. Лично аз обаче не съм оптимист, че това ще бъде през месец юни“. Това коментира в предаването „Преди всички“ Красимир Богданов, зам.-председател на Комисията по външна политика в Народното събрание и депутат от Обединени патриоти.

Богданов коментира и подписания договор между Македония и Гърция: „Това споразумение е историческо. Виждаме, че веднага след подписването на този договор се предизвика обществено недоволство. Виждаме обаче, че няма изострена обстановка сред цялото общество. По скоро бих отдал тези действия на някакви политически прояви и опити на съответните опозиции в двете държави да печелят политически дивидент. За обществените нагласи медиите обявяват различни проучвания, от които става ясно, че по-голямата част от народите в Гърция и Македония одобряват това споразумение. Ако има разум и мисъл за излизането на Балканите от онези предишни мрачни времена, пътят към интеграцията на Западните Балкани е единственият възможен и единственият мирен път за решение на проблема“.

По въпроса за евентуални териториални претенции от страна на Македония, Богданов смята, че това е невъзможно и несериозно: 

„Мисля, че България трябва да бъде доста по-взискателна. Ние сме страната-членка на ЕС и НАТО и ще се иска нашето одобрение при решения за Македония. Мисля, че договорът за приятелство и добросъседство между България и Македония е само първата крачка към подобряването на отношенията ни. Ние обаче не бива да се задоволяваме само с това. Трябва да следим стриктно за изпълнението на договора и България трябва да има своите допълнителни условия, няма никаква трудност в това.

Красимир Богданов изтъкна, че основният приоритет на австрийското председателство е сигурността и стабилността на Европа:

„Убеден съм, че тази тенденция ще намира все повече поддръжници в ЕС. Стара Европа трябва да съхрани своите духовни, културни, ако щете и етнически, национални ценности. Опасността всичко това да бъде загубено, да бъде размито от прекалено либералната политика на канцлера Ангела Меркел, не води до позитивните резултати. Виждаме, че в Европа тази политика на прием на мигранти или мултикултурализма създадоха прецеденти, при които цели региони или големи градове се превърнаха в арабски гета, в които трудно може да бъде контролирано това население, законите не важат, полицията не може да си изпълнява задълженията, а това не води до позитивно развитие на самия ЕС“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация