БНР | 20.06.2018 14:43:44 | 192

Социолози: Вотът на недоверие на тема „Сигурност“ няма никакви шансове да успее


Вотът на недоверие на тема „Сигурност“ няма никакви шансове да успее. Това каза социологът Юлий Павлов в интервю за предаването „Нещо повече“.

„ДПС и БСП нямат никакъв шанс да свалят правителството дори и във фантастичната ситуация, в която и Марешки се присъединява към тях. Правителството има стабилно мнозинство. Знаем, че в повечето случай Марешки подкрепя, независимо какво говори предварително. Знаем, че ако стане много напечено, тук-таме някой депутат от ДПС ще отсъства“, обясни Павлов.

Според Павлов се вижда, че БСП не е ориентирана: „Днес разбрах, че те ще внасят вот за несправяне с политиката в сферата на сигурността. Нали щяха да внасят за социалната политика. Техни говорители цяла седмица ни подготвяха как правителството не се справя със социалната политика и ще внася вот за това. Очевидно БСП се чудят какво да измислят и какво да направят. Нямат ясна стратегия и политика.“

Социологът Андрей Райчев обясни, че смисълът на вота на недоверие е не толкова да събори правителството, колкото да рамкира Българското европредеседателство: „Г-жа Нинова внесе първия си вот на недоверие в самото начало на председателството, сега го внася в самия край. Това някак си означава края на някаква ера и обозначава нейната цел за предсрочни избори.“

Вотът едва ли ще успее, прогнозира и Райчев и добави: „Не толкова ГЕРБ е подложен на вътрешно напрежение, колкото за тези шест месеца доста се промени ситуацията при „Обединени патриоти“. Факторът е един и същ – Русия. Волен Сидеров отиде в Крим, подкрепи президентът Владимир Путин. Докато Валери Симеонов в намерението си да прави съюз със СДС, да прави дясна коалиция, заема точно обратната позиция, т.е. те са в напрежение и този вот показва колко  далеч е отишло това напрежение. В ГЕРБ това също се изразява в едно скрито напрежение, което не се коментира, но то е отчетливо между премиера и Цветан Цветанов и се състои в следното: премиерът реализира една много активна проруска политика, за да развие АЕЦ, газовия хъб, докато Цветанов е известен със строго проамерикански и антируски свои позиции“.

Юлий Павлов смята, че договорът за името на Македония може да бъде бламиран от президента Георги Иванов: „Ако Георги Иванов направи това той ще наруши конституцията. Ние обаче не можем да го изключим като възможност, защото Иванов вече веднъж наруши конституцията. Той много дълго време отказваше да връчи мандат на Зоран Заев да създаде правителство. Предполагам, че и сега ще стане това. Дори и да не стане, Заев има възможността да проведе референдум и без този договор да бъде ратифициран. Той може да бъде проведен и предварително.“

Според Андрей Райчев обаче Георги Иванов не би повторил историята с неподписването: „Ще попадне в много тежка международна преса, но е възможно да подаде оставка, при което положение като няма президент, няма кой да обнародва договора“.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация