БНР | 20.06.2018 20:14:50 | 289

Странен гол на Коста носи успех на Испания

С късметлийски гол на Диего Коща след почивката Испания победи Иран с 1:0 във втората си среща на Мондиал 2018 и с първата си победа на Световното първенство събра 4 точки и се изравни с Португалия на върха във временното класиране в група "В". Азиатците останаха с 3 точки на третото място, а Мароко е последен без актив и без шансове за осминафиналите.

Възпитаниците на Фернандо Йеро имаха огромно превъзходство в притежанието на топката, а действията се разриваха основно в половината и пред наказателното поле на съперника, но иранците се защитаваха много организирано и дисциплинирано и не позволиха сериозни опасности пред Али Бейраванд през първото полувреме.

Единствената по-добра възможност за иберийците едва дойде в добавеното време на първата част, когато след бърза размяна на пасове Давид Силва се озова в обещаваща позиция на границата на наказателното поле, но ударът на халфа беше блокиран от с крак от Мортеза Пуралиганджи и топката излезе в корнер.

Испанците започнаха устремно след почивката. В 49-ата минута Иско центрира от ляво и Жерард Пике засече отблизо, но ударът му беше блокиран пред голлинията. Последва опасен изстрел от 20 метра на Серхио Бускетс, но Бейраванд отби.

Иран също имаше своята отлична възможност в 53-ата минута. След дълго изпълнение на тъч от ляво към наказателното поле Пике изби право към Карим Ансарифард, който шутира незабавно от 13-14 метра, но в страничната мрежа.

Минута по-късно Испания поведе. Андрес Иниеста пусна пас около точката на дузпата към Диего Коста, а в опита си да изчисти Рамин Резаеян прати топката в коляното на нападателя на иберийците, след което тя влетя в долния десен ъгъл на вратата на Иран.

След час игра азиатците пак застрашиха Де Хеа, но  ударът с глава от 7-8 метра Мехди Тареми след центриране от дясно премина край целта.

В 62-ата минута иранците пратиха топката в мрежата на противника след центриране от фаул от дясно на Резаеян, но попадението на Саейд Езатолахи беше отменено заради засада в ситуацията на Сердар Азмун, като решението беше потвърдено от системата за видеоповторения (ВАР).

В 70-ата минута Испания беше близо до втори гол, но Резаеян блокира на пред голлинията удар на Серхио Рамос, а след това не позволи и на Пике да направи добавка.

Към края Иран се поотвори и прати повече хора в атака, а в 82-ата минута имаше страхотна възможност да изравни. Вахид Амири проби от ляво и центрира към Мехди Тареми, който надскочи Жорди Алба и стреля с глава от 5 метра, но над гредата.

Иран - Испания - 0:1
голмайстор: 0:1 Диего Коща 54

Иран: Али Бейраванд, Ехсан Хаджи Сафи (69-Милад Мохамади), Саейд Езатолахи, Мортеза Пуралиганджи, Омид Ебрахими, Карим Ансарифард (74-Алиреза Джаханбахш), Вахид Амири (86-Саман Годос), Мехди Тареми, Маджид Хосейни, Сердар Азмун, Рамин Резаеян

Испания: Давид Де Хеа,  Дани Карвахал, Жерард Пике, Серхио Рамос, Жорди Алба, Серхио Бускетс, Андрес Иниеста (71-Коке), Лукас Васкес (79-Марко Асенсио), Иско, Давид Силва, Диего Коща (89-Родриго Морено)