БНР | 21.06.2018 08:03:23 | 77

Доц. Камен Нам: Всички действия на Ким Чен-ун са част от една много голяма PR конструкция


Всички действия на севернокорейския лидер Ким Чен-ун са част от една много по-голяма PR конструкция, отколкото изглежда в момента, заяви в предаването „Преди всички“ българинът от севернокорейски произход доц. Камен Нам - географ, специализиращ в ландшафтознанието и екологията.

„На първо място изборът на място за срещата с Тръмп – Сингапур. Ким никога нямаше да отиде в Европа. Никой държавник не желае да го посрещат протестиращи тълпи в формата на тяхната европейски тип свобода на изказа на техните мисли и желания. Сингапур беше на кантар, защото е един мегаполис, който е доста труден за охрана, но от друга страна това беше туширано от желанието на Ким да бъде в азиатска държава и то много близко до неговата позиция като територия. Той имаше нужда от признание – азиатски тип, и той го получи. Това беше изключително умен ход. От друга гледна точка – жестовете, които бяха отправени към него от страна на Тръмп, допълнително внесоха негативизъм в усещанията на наблюдаващите срещата азиатци. Защото дори самото докосване, физически контакт до събеседника в тази част на света се приема като нарушаване на личното пространство и някаква форма на интимност, която не е приета“.

Посещението в Пекин, писмата до Путин са „затвърждаване на гърба“ на Ким чен-ун. Това е неговият начин да ги увери, че независимо от срещата с Тръмп и може да готви среща с японския премиер, той остава техен съюзник – на Китай и на Русия. Най-големият печеливш от срещата Тръмп – Ким чен-ун е севернокорейският лидер, каза доц. Нам. Да спечелиш признание никога не е било малко за специфичния стил на азиатско управление, каза още той.

„Цялата световна дипломация обаче е затваряне на очи“, каза той и допълни, че по-интересно е как ще се развият нещата в другия диапазон – Северна Корея – Южна Корея.

„Един разделен народ няма как да спре да поддържа връзките помежду си“, каза Нам. Той не изключи възможността за обединение, но подчерта, че е трудно да се прогнозира дали това ще стане в някакво обозримо бъдеще. Ако се стигне все пак до обединение, това решение не би било обаче само на Северна и Южна Корея.

„Изключително тежки желания и намерения от страна на велики сили има в тази част на света. В тази насока съм умерен песимист, че ще позволят да се създаде една единна и силна държава, защото тя може да бъде такава“.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 


Прочети цялата публикация