БНР | 23.06.2018 09:27:56 | 179

Двама българи спечелиха първите места в ултрамаратона "Обиколката на Витоша" при колоездачите

Българинът Александър Алексиев спечели първо място при колоездачите в "Обиколката на Витоша". В тазгодишното издание на ултрамаратона участват близо 3 хиляди души от 25 държави.
25-годишният Алексиев от Мъглиж победи в колоезденето, като измина разстоянието от близо сто километра за четири часа и 11 минути. От началото на годината той се състезава за френски отбор. На второ място се класира Емил Стойнев, а на трето -  Лъчезар Ангелов.
Колоездачите започнаха сутринта в шест часа, а бегачите стартират довечера в полунощ от резиденция "Бояна". Около двеста души пък ще участват в дисциплината "дуатлон" - след както са изминали стоте километра с велосипед, ще ги повторят и тичайки. Победителите в бягането ще станат ясни утре преди обед, понеже на най добрите им отнема около девет часа, за да стигнат до финала.
Организаторите  отбелязват, че в масовото състезание  участват хора от различни възрасти с различни занимания, всички водени от желанието да изпробват възможностите си.

"Този маршрут е голямо предизвикателство, с колело, тичайки или ходейки. Във всеки възпитава такива качества, че след това е нов човек, да се включи в много по-смели инициативи. Различни хора с различни възможности, но всеки от тях да изпита себе си ", каза пред "Хоризонт" Анна Пенчева.

"Витоша 100" се провежда всяка година. Дължината му е близо 100 км. при над 2 хиляди метра денивелация на трасето. Маршрутът започва от резиденция Бояна, минава през Владая, Рударци, язовир "Студена", Боснек, Чуйпетлово, Ярема, Железница, Бистрица, Симеоново и завършва отново в Бояна.
Тази година мотото е "Състезание без боклуци". Организаторите приканват участниците да носят свои бутилки за вода, да не използват пластмасови чаши за еднократна употреба и да прибират отпадъците си по време на състезанието.