БНР | 28.06.2018 09:30:35 | 67

Stencil или шумът на улицата


Хвана ми окото, а и се замислих над един коментар, разбира се, постнат в социалните мрежи. Гласи следното: „Открай време европейската интелигенция си е присвоила правото да е хуманна и състрадателна, а после да гледа от високите прозорци на своите ателиета и кабинети шума по улиците... шум от протести, от крясъци, от бомби. За останалите е задължението да плащат сметката, да реализират човеколюбивите идеи на духовните си лидери и да не мрънкат.“
Нямам намерение да споря с автора на този коментар, защото допускам, че по-скоро той, скрит зад безличието на профила си, има самочувствието на последна инстанция, която е последна, защото се намира на някой висок таван, от който светът изглежда нереален.
Какво се случва на улицата обаче?
Докато в ЕС отново разгорещено се спори за миграцията, кралят (както го наричат) на уличния арт, а именно художникът Банкси, започна да оставя по стените на Париж своята гледна точка към темата.
Според „Ройтерс“ графитите са започнали да се появяват миналата сряда, когато бе Световният ден в помощ на бежанците, и някои от тях вече са повредени или унищожени.
Темата за миграцията е една от любимите на Банкси. През 2015 г. той нарисува Стив Джобс като мигрант в лагер край Кале. По-късно властите поставиха върху графита защитно покритие, за да го запазят.

Прочети цялата публикация