БНР | 29.06.2018 13:15:08 | 218

ДАБЧ иска проверка дали издирваните от Интерпол са били такива, когато са получили гражданство


ДПС ще настоява анкетна комисия в НС да проучи информацията за корупционна схема за придобиване на българско гражданство. За предаването „Хоризонт за вас“ народният представител Хамид Хамид сподели, че искането е провокирано от публикациите във френските медии за корупция в процедурата по издаване на българско гражданство. От ДПС са започнали работа по събиране на информация и писане на мотивите преди около два месеца, изтъкна той и допълни

„В последните дни също се появиха информации по нашите медии и смятаме въпроса за изключително важен. Тези твърдения трябва да се проверят.

Едно е да се твърди в публичното пространство, друго е в медии вече да се изнесе конкретна информация. Искаме тези твърдения да бъдат проверени от временна анкетна комисия. Такива комисии се създават точно за тази цел.

Смятаме че този въпрос е много сериозен и минира пътя ни към Шенген“.

Периодът, в който са ставали нарушенията според френските медии е преди встъпването в длъжност на настоящия президент, подчерта Хамид. Според него комисията ще установи и дали е необходимо да се промени нещо в процедурите по издаването на документи.

Академик Григор Велев - почетен председател на Асоциацията на българите по света, също разказва за корекционни практики при даването на българско гражданство, а именно, че сънародниците ни от Македония чакат по 3-4-5 години за българско гражданство:

„Ако искат да получат по-бързо паспорт, се обръщат към посредници които от България или от Македония, на които им плащат комисионен в размер между две три до 5000 лева и получават в рамките на месец и половина-два“.

Средната възраст на хората, които кандидатстват за българско гражданство е около 50 години и по-голямата част от тях са аутсайдери на пазара на труда, обясни Велев. Според него корупционното обяснение е единственото възможно за забавянето.

Председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев  коментира, че във взирания от медиите период са издадени над 20 -30 000 български гражданства и на този факт 114 са „много малък процент“. Той призова да бъде направена проверка дали хората са били издирвани към момента на получаване на гражданството или след това.

„Може да се окаже, че голямата част от тях, след като са получили българско гражданство, са издирвани“

Службите за национална сигурност и МВР са органите, които могат да направят проверка, а НС няма компетенцията и възможността да ревизира актовете и дейността на президента. Същинската процедура по издаване на българско гражданство се прави в Министерство на правосъдието, подчерта той. След това службите имат достатъчно време да направят проверки и в много случаи те са се намесвали и на лица с криминални прояви е отказвано гражданство, въпреки че са от български произход.

"Тези 114 случая, първо, трябва да бъдат проверени. Трябва да се направи наистина ясна проверка кога са били издирвани от Интерпол и защо. Ако наистина са били издирвани преди да получат българското си гражданство, вече има проблем в службите и те трябва да видят къде се е получил пробивът. Това не е от сомпетенциите на нашата агенция, нито на Министерството на правосъдието, нито на президентството.

Председателят на ДАБЧ е категоричен, че не се е виждал с посредници и е забранил те да се „мотаят в агенцията“.  В Македония от години има такава практика и тя се случва, защото хората, които не познават книжовния български език и законите, трудно се оправят с бумащината и целия процес.  Някои от посредниците са адвокати с кантори в Македония или България и извършват регламентирани дейности. Според него обаче е „страшна глупост“ да се дават „луди пари“ за подобни услуги.

„Преди години съм виждал реклама в македонски вестник за комплектоване на български документи за примерно 600 евро“.

Харалампиев  апелира за облекчаване на процедурите за  получаване на гражданство за хора от български произход от Албания и Македония, тъй като тромавата процедура е унижение за тях:

„В Унгария издадоха 1 200 000 гражданства замалко повече от година, защото работят и мислят за своята диаспора“.  


Прочети цялата публикация