БНР | 30.06.2018 09:44:21 | 161

Саймън Уолдман: В Турция се задава икономическа катастрофа



Извънредните президентски избори в Турция миналата неделя доведоха до очаквана победа на Реджеп Ердоган. Парламентарните обаче неочаквано изтласкаха на преден план бившия му непримирим политически противник и настоящ политически съюзник Девлет Бахчели. Партията на справедливостта и развитието на Ердоган ще разчита за парламентарно мнозинство на Партията на националистическото действие. А националистите потриват ръце, че Ердоган ще им даде каквото поискат, защото ако не е бил предизборният съюз с тях, сигурно е щял да се провали на вота.

Ппеподавателят по политология в лондонския Kings College Саймън Уолдман коментира ситуацията в Турция. Той работи по проект към Истанбулския политически център на университета "Сабанджъ".

- Беше ли резултатът от президентските и парламентарните избори изненада за Вас?

 "Не. Аз знаех, че Ердоган и Партията на справедливостта и развитието ще победят, но само заради съюза с Партията на националистическото действие. Твърде преувеличено обаче беше възникването на Добрата партия на Мерал Акшенер. Формацията се възприе като заплаха за управляващите. Резултатът на Акшенер като кандидат - президент и този на нейната партия се получи от отнемането на гласове от Народнорепубликанската партия.
 Другият кандидат - президент Мухарем Индже се представи много добре. Той спечели подкрепата на 30 на сто от избирателите, но въпреки това остава с 20 пункта зад победителя в този вот - Реджеб Ердоган.
За мен прогнозите за загуба на Ердоган и партията му бяха оптимизъм без доказателства, който се основаваше на наивност, подхранвана от надежда и желание за промяна."

 - Бихте ли казали повече за Партията на националистическото действие? Откъде дойдоха тези 10% подкрепа?

 " Тази подкрепа идва от избиратели на Партията на справедливостта и развитието, които гласуваха за Ердоган за президент. Но, не и за партията му на изборите за парламент. От друга страна те не искаха да дадат победа на опозицията, знаейки, че Партията на справедливостта и развитието и Партията на националистическото действие са в коалиция."
 
-  Как ще коментирате исканията сред опозицията, които вече се чуха, за оставка на лидера на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу?

"Мисля, че е неизбежно Мухарем Индже да предизвика Кълъчдароглу, тъй като Индже в момента се носи на гребена на вълната на популистко одобрение, поне в кръговете на партията.   Народнорепубликанската партия не функционира в много отношения. И изборите показаха, че грешният човек е начело на най-голямата опозиционна формация. Ако Кемал Кълъчдароглу продължи да е лидер след изборните поражения през последните години, то това ще е лош сигнал към избирателите и нищо чудно те да загубят доверието си към Народнорепубликанската партия.

"Пред Турция се задава икономическа катастрофа. Налице са  достатъчно индикации за такова заключение. Първата е спадът на лирата, следвана от не малката младежка безработица - около 25 на сто и растящата инфлация. Тревожно е, че има отлив и на чужди инвеститори, които е  трудно да бъдат убедени да се върнат обратно в Турция.
Справяне с тази криза ще бъде задача на президента Ердоган и администрацията му. Очакванията за положителен изход от кризата накараха хората да гласуват за Ердоган, защото те очакват той да върне икономическото лидерство на страната. И ако това доверие не се оправдае то след пет години или пък при следващи избори нищо чудно Реджеп Ердоган да ги загуби.

- Какви ще бъдат отношенията на Турция с другите страни, особено със Запада?

"Външната политика на Анкара вече не е силно обвързана със западния лагер. Турция няма място сред напрежението между Европа и Съединените щати. Просто стратегическите им приоритети не съвпадат и това е една от причините за разминаването в отношенията между Анкара и Западния свят. Сътрудничество все пак би могло да има и то най-вече в икономически план. Турция и Запада могат да бъдат добри търговски партньори и трябва да бъдат такива. Притеснява ме обаче съществуващата в момента стагнация в стокооборота между Турция и европейските държави. Мисля, че е време да се помисли и и по този въпрос и усилията на турските власти да бъдат насочени към подобряването на търговските взаимоотношения и с Европа, а не само с Русия и Китай."

 - През март догодина в Турция предстоят местни избори. Ще са ангажирате ли с прогноза?
 
 "Те са възможност за опозицията и затова мога да и препоръчам да не губи време в анализи на отминалите избори. Нека отиде при хората и чуе проблемите им."

В звуковия файл можете да чуете и коментара на Мариян Карагьозов, кор. на БНР в Турция.

Прочети цялата публикация