БНР | 01.07.2018 17:34:46 | 142

Русия изхвърли Испания от световното след дузпи

Отборът на Русия елиминира Испания в осминафиналите на световното първенство по футбол след изпълнение на дузпи. Редовното време на мача и двете продължения завършиха 1:1. На стадион „Лужники“ в Москва испанците поведоха в 12-ата минута след автогол на Сергей Игнашевич, а домакините на мондиала изравниха в 41-ата, когато Артьом Дзюба реализира наказателен удар. При дузпите вратарят на руснаците Игор Акинфеев спаси два от тях и така тимът на домакините спечели с 4:3.

Русия ще играе на четвъртфиналите срещу победителя от срещата Хърватия - Дания.

Испанците бяха по-активният отбор през първата част, но тя завърши 1:1. Иберийците, които бяха символични домакини на московския стадион „Лужники“, стигнаха първи до гол в 12-та минута. Юри Жирков извърши нарушение срещу Начо Фернандес в близост до наказателното поле на руснаците и Марко Асенсио центрира топката, която се отклони от Сергей Игнашевич и влезе в мрежата зад Игор Акинфеев.

Испанците доминираха в остатъка от първото полувреме, но най-вече в притежанието на топката. Руснаците пък показаха ефективност, след като се възползваха от едно от малкото си положения и изравниха. В 41-та минута Артьом Дзюба вкара от дузпа, която беше отсъдена от холандеца Бьорн Кайперс за игра с ръка на Жерар Пике след удар с глава именно на голмайстора на руснаците.

По този начин Дзюба стана първият руски футболист в историята с голове в три различни мача от световни първенства.

Руснаците заиграха още по-защитно след гола, а над 70-те процента владение на топката не помагаше изобщо на испанците през скучното второ полувреме. Отборът на Фернандо Йеро изкара цялата част в половината на домакините на Мондиала, но направи първото си положение в 85-та минута. Влезлият като резерва Андрес Иниеста стреля в долния ъгъл и Акинфеев спаси, а след това Яго Аспас, заменил Диего Коща, не успя да вкара при добавката.

Руснаците издържаха до края и редовното време завърши 1:1. Продълженията следваха сценария на мача, като Аспас и четвъртата смяна Родриго пропуснаха за испанците, но при не особено добри ситуации. Така мачът стигна до 11-метрови удари.

Дузпите започнаха с по два гола за всеки отбор, а в третия рунд Коке пропусна. Александър Головин даде преднина на Русия, последваха попадения на Серхио Рамос и Денис Черишев, а Игор Акинфеев спаси удар на Яспас в петото завъртане и Русия спечели срещата.