БНР | 02.07.2018 14:28:29 | 72

Атанас Семов: Европа не ни познава, не познава и Балканите


В един наглед разпадащ се Европейски съюз, който се е изправил пред едни от най-големите проблеми в цялата си история - липса на лидерство, драматично несъгласие между държавите и големи външни изпитания, много ми се иска да вярвам, че ЕС няма да се разпадне, но някаква трансформация ми се струва неизбежна. Това мнение изрази в предаването „Нещо повече“ проф. Атанас Семов, преподавател по европейско право в Софийския университет. Семов оценява българското председателство на Съвета на ЕС като успешно:

„Европейците си мислеха, че като сме бедни и гузни заради слабостите си не можем да бъдем активни и сериозни играчи. Показахме, че можем, че сме народ, който може да има и самочувствие, може да играе и съществена роля. Големият проблем обаче е, че въпреки че сме народ със съществени качества, ние сме един отиващ си от този свят народ. Демографската катастрофа е следствие от това, че си унищожихме държавата.“

Европа не ни познава, тя не познава и Балканите и не разбира процесите тук, смята Семов: "В този смисъл тя не разбира и нашата корупция. Не разбира състоянието на властта. Не разбира българската реалност, при която кражбата е смисъл на властта, а не проблем, с който властта се бори. Не разбира и патологичното българско търпение пред безобразията."
Проблемите с Шенген и чакалнята за еврозоната останаха нерешени, но те нямат връзка с председателството, изтъкна още Атанас Семов. По думите му, "председателството не се полага на една държава, за да си реши вътрешносъюзни проблеми, а за да върши общосъюзна работа". Семов смята, че сме свършили съюзната работа добре, а националната не е свършена по вътрешни причини. 
Проблемът за Шенген днес е част от много по-големия проблем за границите изобщо и самата шенгенска философия подлежи на преосмисляне, защото вътрешните граници бяха в немалка степен възстановени, допълни преподавателят. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация