БНР | 03.07.2018 11:54:33 | 62

Румян Русинов: Правилото за уседналост е причината за казуса в 9-о основно училище в Благоевград


Обвиненията срещу директора на благоевградското училище, отказало прием на деца от ромски етнос, са абсолютно неоснователни. Това каза политологът Румян Русинов в интервю за предаването „12+3“.

„Най-лесно е в подобни случай да се сипят обвинения в расизъм към директорката, но аз мисля, че те са абсолютно неоснователни. Проблемът е очевидно в правилото за уседналост. При сегашния модел за прием в първи клас водещ критерий е близостта на адреса до съответното училище и там, където имаме големи обособени ромски махали всъщност в училищата се събират деца само от ромски етнос. В този смисъл смятам, че Регионалното управление на образованието и Общината вместо да са в предпочитаната от тях роля на наблюдатели и проверители и да оставят директорите сами да се оправят, трябва те да се заемат с организацията и равномерното разпределение на децата, защото това е тяхна работа и те са тези, които имат административния капацитет да го направят. Проблемът е в правилото за уседналост, което очевидно генерира образователна сегрегация“, обясни той.

Според него проблемът е многопластов: „Той тръгва още от епохата на социализма, когато бяха изградени сегрегирани училища в ромските махали. Това е първичната сегрегация, разбира се с добрата идея да бъдат доведени децата до училище, но в крайна сметка доведоха до изолация. След това имаме демократичния феномен на нововъзникващата сегрегация след 1989 година, когато икономическите проблеми доведоха до обезлюдяване, масови миграции, които насочиха ромски родители и деца в сегрегирани квартали и училища. От друга страна в малките градчета, поради обезлюдяването, се получиха само ромски училища. Вече казахме и за проблема с уседналостта и не на последно място е проблемът с някой казионно партийни патриотични формации и фактори, които насаждат негативни етнически нагласи като база за формиране на своята политическа легитимност, което създава такава нагласа и у родителите.“

По думите му държавата дълги години е работила, за да решава тези проблеми, но не е достигнала политическа воля за окончателното решение на ситуацията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация