БНР | 03.07.2018 14:01:26 | 118

Проф. Георги Димитров: Председателството ни беше на висотата на реалистичните очаквания



Проф. Георги Димитров, преподавател по европеистика в Софийския университет, коментира в "Нещо повече" постиженията на Българското европредседателство.

В никакъв случай едно рутинно председателство не може да бъде постигната цел. Това е ангажимент, който трябва да изпълним. Не трябва да го натоварваме с такива цели. Има само три начина да завърши. Първият - катастрофално, като не може да се придвижи нито една от целите. Лошо е също, ако протече по начин, по който всички останали страни разибрат, че домакините придърпват чергата най-вече към себе си. Франция също е правила лошо впечатление с начина, по който е провеждала Председателство.

Третият е задачата да бъде изпълнена добре. Заради това и получихме поздравления.

Хората, които разбират от евроинтеграция, не са натоварвали Председателството с толкова високи очаквания", отбеляза проф. Димитров.

"Президентът ни предложи своята окончателна политическа оценка на дебат, който трябва тепърва да започне. В целия дизайн на ротационните предсаедателства няма роля за президент. Тук има гола раздразнена политическа оценка", допълни проф. Георги Димитров.

Той отбеляза, че "последният път, в който се е говорило за Западните Балкани, е било през 2013-а година. Освен това Юнкер беше казал, че по тази тема няма да се говори, докато той е председател на ЕК. Оказа се, че сега вече темата е на масата. Това се случи със ситематичните усилия и на българската страна като елемент в сложната организация на ЕС. Нека бъдем премерени в оценките си", призова експертът.

"Има културни и исторически предпоставки да бъдем прекалено втренчени в моментния успех. Помним, например, че през 1994-а сме били четвърти на Мондиал, като че ли сега това има някакво значение. Председателството не е егоистичен наш успех. Печелим от това, че печелят други."

На въпрос дали сега може да се очаква да бъдем допуснати в Шенген проф. Димитров отговори, че "причината България и Румъния да не са допуснати в Шенген са много тежките структурни проблеми в съдебната система и това няма да се промени, ако утре ние бъдем допуснати в системата."

Справихме се на висотата на реалистичните очаквания, неочаквано за мнозина, обобщи проф. Димитров.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация