БНР | 04.07.2018 13:59:40 | 293

Топ съдийка в Полша отиде на работа, въпреки че закон я пенсионира


Председателката на Върховния съд на Полша Малгожата Герсдорф отиде днес на работа, въпреки според новоприет закон от дясното мнозинство трябва да е вече в пенсия, предаде АФП.

Тя бе посрещната от възгласи „Свободни съдилища“, „Конституция“ и „Съдиите не могат да бъдат уволнявани“ от няколко хиляди души, докато влизаше в сградата на съда в центъра на Варшава.

Герсдорф нарече „чистка“ реформата, която скара управляващата партия „Право и справедливост“ с Брюксел. И настоя, че има 6-годишен мандат според конституцията.

Съгласно влезлия вчера в сила закон 65-годишната съдийка трябва незабавно да излезе в пенсия, което прекратява мандата ѝ, продължаващ до края на 2020 г.

„Не се занимавам с политика. Възнамерявам да защитавам върховенството на закона и да кажа истината за линията между конституцията и нарушаването на конституцията“, каза Герсдорф пред журналисти. И изрази надежда, че „правният ред ще се върне в Полша“.

Законът засяга 27 от 73-мата съдии в съда. Според разпоредби в него те могат да помолят президента Анджей Дуда да ги остави на работа след пенсия, но той може да приеме или да отхвърли молбата им, без да посочва мотиви.

Според полски медии 16 съдии са подали такива молби.

ЕС започна в понеделник наказателна процедура срещу Полша заради законовите промени, които намаляват пенсионната възраст на съдиите във върховния съд от 70 на 65 години.

Това е поредният сблъсък на управляващите консерватори в Полша с Брюксел заради реформи в правосъдната система, които вероятно ще стигнат до топ съда на Евросъюза.

„Изнасилване на Върховния съд“, гласи коментарът на либералният всекидневник „Газета виборча“.

По-късно днес към протеста се очакваше да се присъедини героят от борбата срещу комунизма, лауреат на Нобелова награда за мир и бивш президент Лех Валенса, съобщи негов говорител.

Герсдорф дълго време бе член на профсъюза „Солидарност“, воден от Валенса, и имащ ключова роля за свалянето на комунизма през 1989 г.

Прочети цялата публикация