БНР | 05.07.2018 08:42:18 | 186

Найджъл Акланд: Оставането ни човеци минава през запазването на душата


През 2006 г. Найджъл Акланд остава без дясната си ръка при инцидент в цех за благородни метали. След много трудности, той се сдобива с бионична ръка, която се контролира чрез диоди от тялото му. Акланд ползва тази ръка от 2011 – началото на 2012 г., когато е бил първият човек в света, който е имал такава ръка.

Повечето технологии ни правят по-малко хора, въпреки че са улеснение, казва Акланд:

„Не мисля, че човечеството ще стигне до времената на терминаторите, но ние използваме технологията толкова много, че започваме да забравяме своята човечност. Точно тази ръка ми напомня, че аз съм човек и ме прави да се чувствам повече човек, защото имам повече емпатия. Технологията няма да ни направи повече хора, ако заменим всички наши органи. Оставането ни човеци минава през запазването на душата“.

Акланд иска да се намери начин, така че бионичната му ръка да се зарежда от слънцето:

„Това би било наистина много полезно, но те не го правят, защото искат да произвеждат неща, които те мислят, че биха помогнали. Много малко биха се допитали до хората, на които всъщност искат да помогнат. Казаха ми, че ще ми инсталират сензор за чувствителност. Това за някои хора е важно. Бих могъл да имам усещане за допир, но това би удвоило цената, а аз не мога да си го позволя. Ако например обаче нямате ръце изобщо, тогава усещането за допир ще е много важно“.

Има поне 6 млн. души, на които им липсва ръка или част от нея, посочи Акланд и добави: "Те са там, просто трябва да си вдигнете главите, да се огледате и да смените начина на мислене. Вместо да правите печалба, просто трябва да направите промяна. Това е моят свят – този, който прави промяната. Вярвам, че ако използваме иновациите и технологията по правилния начин, можем да направим света много хубав за всеки, който живее в него. Ако я използваме неправилно, просто можем да пропаднем много надълбоко“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация