БНР | 08.07.2018 07:14:23 | 316

Над 15 000 души празнуваха в Загреб победата над Русия

Ясни са 4-те отбора, които ще спорят за титлата в Русия. На 10 юли в Санкт Петербург ще се срещнат Франция и Белгия, а ден по-късно е вторият полуфинал - между тимовете на Англия и Хърватия.

В драматичния последен четвъртфинал от снощи в Сочи отборът на Хърватия показа по-здрави нерви и победи след дузпи домакините от Русия, в мач, който ще се помни дълго време. Руснаците поводеха в средата на първото полувреме с невероятен гол на Денис Черишев - негов 4-ти в шампионата. Андрей Крамарич изравни в 40-та минута. След почивката хърватите удариха греда чрез Иван Перишич. Руснаците също имаха своите шансове, но в крайна сметка се стигна до продължения.

Там драмата продължи. В 101-та минута Домагой Вида засече центриране на Лука Модрич от ъглов удар и направи 2:1. Последва свиреп натиск на домакините, който даде резултат в 115-та минута. Алан Дзагоев центрира от свободен удар, а натурализираният бразилец Марио Фернандес засече топката с глава за 2:2. Така за втори пореден мач и руснаци, и хървати стигнаха до дузпи, но победителят можеше да бъде само един. За домакините от бялата точка пропуснаха Фьодор Смолов и Фернандес, а решителната дузпа за "шахматистите" вкара Иван Ракитич с невероятно хладнокръвие. Така след 1:1 след 90 минути, 2:2 след 120 и 4:3 след изпълнението на дузпите - Хърватия стигна втория в историята си полуфинал на световни финали. Най-доброто постижение на отбора досега е 3-то място от 1998 година, когато страната разполагаше с много големи футболисти, сред които сегашният президент на федерацията Давор Шукер.

Сегашното поколение на хърватите за мнозина е още по-талантливо и не е случано, че беше лепнат етикета "златното поколение".

За настроението в Русия часове след наистина драматичен мач можете да чуете от кореспонденцията на Ангел Григоров в прикачения звуков файл. Медиите в страната са категорични, че Сборная е играла достойно и е демонстрирала характер, мъжество и класен футбол.

Наставникът на хърватите Златко Далич бе повече от емоционален след последната дузпа на Иван Ракитич. Специалистът се разплака като малко дете на скамейката и по-късно обясни причината:

"Поздравявам моите футболисти, но благодаря и на руския отбор. Те се бориха до последно. Мачът не беше много красив, но се получи истинска битка за място на полуфиналите. Слава Богу, късметът беше с нас. През цялото време бях концентриран върху случващото се на терена, но след дузпите не можах да сдържа сълзите си.

Винаги минаваме по трудния път и винаги страдаме, за да успеем. В живота ми нищо не съм постигнал лесно. Знаехме как ще действат руснаците. Затрудниха ни, не позволиха да наложим нашия стил. През второто полувреме обаче доминирахме. Играхме срещу 50 000 фенове, беше страшно. Щеше да е жалко да не видим отново Москва", каза Далич.

Треньорът на Русия Станислав Черчесов беше разочарован, но и горд с тима си:

"Това, че съм изразявал емоциите си, не означава, че съм бил недоволен от футболистите. Не разбирам защо винаги търсите нещо негативно. Не сме се борили, а играхме футбол, при това срещу много добър отбор. За съжаление, допуснахме много глупав гол за 1:1, имаше и други грешки. Показахме характер в хода на цялото първенство и това ме прави горд. Работихме с максимална отдаденост. При дузпите избрах да стрелят тези, които бяха най-подготвени и имаха най-много останали сили. Мотивирах момчетата с думи преди изпълненията. Жалко, че не продължихме".

Наставникът разказа пред руските медии и за една ситуация преди дузпите. Той е питал Роман Зобнин дали е готов да бие дузпа. "Той не знаеше кой е, кой съм аз и къде се намира!" . След края на двубоя в Сочи стана ясно, че това е бил последният мач за опитните Сергей Игнашевич и Александър Самедов. Двамата повече няма да играят за Русия.

На различния полюс бе настроението в тима на Хърватия. Лука Модрич и компания бяха поздравени в съблекалнята лично от президента на страната Колинда Грабар-Китарович, която изгледа срещата от трибуните. Над 15 000 пък празнуваха знаменитата победа в центъра на Загреб.

Част от световните медии започнаха да лобират Лука Модрич да е следващият носител на "Златната топка" и най-накрая да бъде сложен край на хегемонията на Лионел Меси и Кристиано Роналдо - неизменни носители на отличието в последните 10 години. Разбира се, всичко това зависи от представянето на Модрич и в следващите мачове, но плеймейкърът изпрати страхотен сезон, а на Световното първенство прави невероятни мачове.

Героят на Хърватия обаче бе друг - вратарят Даниел Субашич. Изданието "Спортске новости" обяви, че стражът на Монако има супер сили, заслужава да бъде направен филм за него и да му бъдат издигнати паметници. Всичко това, защото в 89-та минута Субашич получи разтежение на бедрото, но стисна зъби и някак доигра не само редовното време и продълженията, но и спаси дузпата на Фьодор Смолов. "Той може да не носи пелерината на Батман или пък облеклото на Супермен, но той е герой. Суперсилите му са скрити зад "скучния" вратарски екип", написа Спортске новости.

Изданието допълва, че ако всичко това се беше случило в Америка, за Субашич щели да бъдат направени филми, да бъдат кръстени улици, летища и какво ли още не. Наистина впечатляващо представяне на бившия съотборник на Димитър Бербатов.

В Англия, веднага след вчерашната победа с 2:0 над Швеция вестник "Сън" написа: "Срядата се отлага!". Именно в сряда от 21 часа е полуфиналът между Англия и Хърватия и ще го излъчим в пряко предаване по програма "Хоризонт". Кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов разкри част от еуфорията на острова покрай "Трите лъва", за която можете да чуете в прикачения звуков файл.

Приключваме темата с едно любопитно съобщение на Хари Магуайър - един от героите на Англия. През 2016 година защитникът пише в "Туитър": "Току-що прекарах 4 часа в сглобяването на лампа за бюро. Ще си го върна на Швеция - в този живот или в следващия".

На другия полуфинал - между отборите на Франция и Белгия "Петлите", които преди две години загубиха финала на Европейското първенство, показаха сериозно израстване от тогава, а в мачовете с Аржентина и Уругвай не дадоха никакви съмнения в по-високата си класа. Сега обаче предстои сблъсък със "Страшната Белгия", както отбелязват в страната. За настроенията във Франция можете да разберете от кореспонденцията на Юлия Талева в прикачения звуков файл.

Белгийците пък сякаш още не могат да се нарадват на победата си над Бразилия, а местните медии пишат, че французите се страхуват от "Червените дяволи" на треньора Роберто Мартинес. Повече подробности можете да чуете от материала на кореспондента ни в Брюксел Ангелина Пискова в прикачения звуков файл.

Всичко по-интересно от Световното първенство можете да видите на bnr.bg, както и на Фейсбук страницата БНР Спорт.