БНР | 11.07.2018 16:34:43 | 300

Андерсън детронира Федерер от 0-2 сета

Осемкратният шампион на „Уимбълдън“ Роджър Федерер отпадна на четвъртфиналите турнира от Големия шлем в Лондон, въпреки че водеше с 2-0 сета..

Водачът в схемата отстъпи на поставения под №8 Кевин Андерсън от Република Южна Африка с 6:2, 7:6(5), 5:7, 4:6, 11:13 след повече от 4 часа игра и сдаде титлата.

Маестрото започна с пробив двубоя и после направи още един за 5:2, след което затвори сет с гейм на нула.

В следващата част Андерсън се възползва от колеблив сервис гейм на Федерер и направи брейк за 2:0. Швейцарецът се окопити и успя да го върне при 2:3, а след това и изравни резултата. Стигна се до тайбрек. В него южноафриканецът поведе с 2:0 точки, но загуби следващите 5 разигравания. При 6:3 Маестрото имаше три сетбола и успя да реализира третия при сервис на съперника.

В третия сет всеки печелеше подаването си. В десетия гейм Федерер стигна до мачбол, но Андерсън го отрази и взе подаването си за 5:5. Веднага след това двуметровият Кевин направи пробив. В следващия гейм швейцарецът поведе с 40:0, но съперникът му стигна до сетбол и го реализира с отличен сервис.

Разконцентрираната игра на Федерер продължи и той беше пробит за 3:4 в следващата част. Андерсън вдигна нивото на първото си подаване и това даде резултат. При 5:4 той сервираше за изравняване на частите. Роджър отрази един сетбол, после имаше точка за връщане на брейка, но в крайна сметка южноафриканският гигант спечели частта.

В деветия гейм на заключителния сет носителят на 20 титли от Големия шлем стигна до брейкпойнт от 0:40, но не успя да пробие.В 23-ия гейм Андерсън проби, след като форхендът на швейцареца спря в мрежата. При 12:11 двуметровият южноафриканец сервираше за място на полуфиналите. Той поведе с 40:15 и реализира още първия мачбол с бомбен сервис.

Андерсън наниза 28 аса и записа общо 65 печеливши удари при 31 непредизвикани грешки. Федерер завърши с 61 уинъра и 33 грешки.

В другия ранен двубой трикратният победител в Лондон Новак Джокович преодоля Кей Нишикори от Япония с 6:3, 3:6, 6:2, 6:2.​ Сърбинът завърши с 40 печеливши удари срещу 21 непредизвикани грешки.

На полуфинал Джокович очаква спечелилия в срещата межзу Рафаел Надал и Хуан Мартин дел Потро.