БНР | 12.07.2018 15:49:12 | 197

ГЕРБ ще предложи да отпаднат текстовете за промени в Закона за околната среда, свързани със санитарно-охранителните зони


Парламентарната група на ГЕРБ ще предложи да отпаднат предложените текстове за промени в Закона за околната среда, свързани със санитарно-охранителните зони.

Промените предвиждат служебно предоставяне на информация в сектора на околната среда, съкращаване на сроковете за екологичните процедури ио недопускане на допълнително натоварване за предоставяне на копия от документи. Председатерлят на комисията по околна среда Ивелина Василева допълни:

"Възможност възложителите на инвестиционни намерения да обединят процедурите. Предложени са два възможни подхода. Единият е традиционният, но се въвежда и възможността, ако служителите желаят да обединят процедурите, което съкращава сроковете.“

В преходните и заключителните разпоредби на закона се въвежда нов подход за санитарно-охранителните зони около водоизточните за питейна вода:

„Парламентарната група на ГЕРБ заявихме, че на първо четене на законопроекта ние ще го подкрепим в основната му част, касаеща екологичните процедури и облекчаването на административната тежест. Що се отнася до предложенията, свързани със Закона за водите и санитарно-охранителните зони ние ще предложим отпадане на тези текстове, защото смятаме, че позицията на всички заинтересовани страни трябва да бъде чута, а трябва да бъдат и проведени широки обществени обсъждания.“

Неправителствените организации възразиха срещу първоначално предложените промени.  Тома Белев представи позицията им:

„С този законопроект Министерството е предложило да бъдат заличени територии, които опазват количеството и качеството на водите, които пием и те се създават повече от 120 години. След 4 години, през 2022 година да се планират мерки, които да опазват качеството и количеството на водите, но до тогава няма да има никаква защита. Всички се обединихме около една позиция, че настоящата система е добра и просто трябва да бъдат завършени обновяването на санитарно-охранителните зони на източниците, вместо да вървим към коренно различна система.“

Подробности чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация