БНР | 14.07.2018 08:13:59 | 399

Едуард Лукас: Тръмп се опитва да подкопае НАТО


Списание Economist вплете в едно вариация на една многонационална поговорка и името на американския президент, за да обрисува поведението му на срещата на върха на НАТО и постигнатия ефект.

"Лаят на Доналд Тръмп може и да е по-силен от захапката му, но пък е много неприятен звук." Съюзниците в НАТО определено останаха с такова впечатление, след като Тръмп първо ги шокира с неприсъщи за следвоенните трансатлантически отношения нападки и заплахи, но накрая се присъедини към общото обещание за стриктно спазване на чл. 5 от Северноатлантическия договор. Всички лидери се обявиха за диалог с Русия, но останаха съмненията, че Тръмп е най-подходящ от всички да води такъв.

В интервю за предаването „Събота 150“ британският журналист Едуард Лукас - бивш старши редактор в Economist и кореспондент на британското издание за Русия и Източна Европа, а сега - вицепрезидент на Центъра за европейски политически анализи заяви, че според него американският президент не вярва в НАТО:

„Мисля, че той казва много противоречащи си неща. И то не само аз НАТО, но и по други въпроси. Той се лута безспирно между крайна критичност и крайни хвалби. Аз мисля, че истината е някъде по средата. Според мен американците искат Америка да остане в НАТО и затова той няма да предизвика драматичен разрив. Но се опитва да подкопае организацията. Това, страхувам се, е очевидно“.

Според него трансатлантическите отношения никога не са били особено гладки, но в момента са дълбоко разстроени. Имали сме и преди остри разногласия, но досега те винаги са били с обратна посока. Винаги европейците са били несговорчиви, а американците са ги карали да правят повече. За първи път виждаме Америка настроена някак антиатлантически, почти неутрално. Поне Белият дом. Защото американците общо взето одобряват НАТО и увеличаването на военните разходи в името на колективната отбрана. /…/ Трансатлантическите отношения никога не са били гладки, но в момента наистина са дълбоко разстроени.

Лукас обясни, че причината на Доналд Тръмп за настояването за увеличаването на разходите на съюзниците за отбрана е, че той не разбира каква е ролята на тези средства: „Отчасти той просто не разбира ролята на разходите за отбрана в НАТО. Също както не разбира ролята на дефицитите в икономиката. Търговският дефицит не е непременно лошо нещо. Той е само знак, че обмен на стоки за пари в полза на всички страни. Европейците вече харчат доста за отбрана. Той е прав да ги натиска да харчат още повече, но колективно те влагат страхотно много, а американските разходи в Европа са всъщност доста малки. Ситуацията все пак е далеч от катастрофална и той прекалявас идеята, че НАТО е някакъв клуб и европейците не си плащат членския внос.“

Вицепрезидент на Центъра за европейски политически анализи определи като правилен подхода на Тръмп към Русия: „Прав е, че трябва да се опитаме да не гледаме на Русия като на враг, защото би било добре да намерим общ интерес и да разговаряме с Русия. Тя е толкова голяма страна! След като можехме да разговаряме със Съветския съюз на Леонид Брежнев, защо да не можем да говорим с Русия на Владимир Путин! Аз съм против демонизирането на Путин, но и против величаенето му, защото Русия не е толкова важна. Разходите й за отбрана са като тези на Франция. Но се притеснявам от това, че Тръмп харесва много стила на поведение на Путин. Харесва му идеята да е силен лидер, да сключва двустранни сделки, което съвпада с подхода на Путин. Затова очаквам с до известна степен мрачно настроение срещата в Хелзинки. Има реална опасност Тръмп да покаже, че отношенията с противниците и съперниците са му по-важни от тези с приятелите и съюзниците.

Той изрази притеснение по отношение на европейската перспектива на Западните Балкани: „Оставам доста притеснен за Западните Балкани. Въпреки че се радвам много, че Македония получи зелена светлина да напредва с кандидатурата си за НАТО. Гръцко-македонското споразумение е от огромна важност. И всички, включително България, трябва да помагат то да се осъществи. Така че картината не е еднаква, но Русия има способността да взема инициативата и това ме дразни. Като тенис, в който винаги сервира едната страна. Русия винаги сервира. Понякога целят мрежата. Понякога сервират в аут, понякога отбелязват ас. А понякога ние правим ретур. Мисля, че ние също трябва бием сервис.“

По повод на предстоящата среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин в Хелзинки, Едуард Ликас коментира:Ще има много показна демонстрация на приятелство. Целта на Путин е да създаде впечатление за позитивни отношения и ще е унизително за Тръмп да се връща към конфронтацията. Но ако той излезе от срещата и каже "това е чудесно, способни сме да разговаряме", следващият път, когато Путин направи нещо неприятно, ще е трудно за Тръмп да признае, че е сгрешил. И затова ще се изкуши да си затвори очите. /…/ Не очаквам някаква голяма сделка или нещо като Ялта -много драматично. Вероятно на този етап ще има някои отстъпки и много приятелска размяна на приказки. Но Путин е специалист в това, което руснаците наричат "вербуване". Много е добър в това, а не съм сигурен дали Тръмп е достатъчно добър да му се съпротивлява“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация