БНР | 14.07.2018 08:55:51 | 301

Спирос Сидерис: Определени кръгове се опитват да създадат проблем по споразумението между Атина и Скопие


В момента има определени кръгове, които се опитват да създадат проблем по споразумението между Атина и Скопие и намират подходяща среда и атмосфера да замесят в историята руски дипломати и така споразумението да не бъде прието. Това заяви гръцкият журналист Спирос Сидерис в интервю за предаването „Събота 150“ във връзка с експулсирането на двама руски дипломати от Гърция, които са обвинявани за това, че са опитали да създадат напрежение в Северна Гърция - в областите Тракия и Македония, като целта им е да предизвикат реакции срещу споразумението между Гърция и Бившата югославска република Македония за името.

„Тези кръгове в по-голямата си част са свързани с движения и партии, изповядващи крайни идеологии. Русия често е обвинявана, че подкрепя крайни, националистически партии. Целта е да бъде създадена връзка съсслучая с тези дипломати, ако всичко това е вярно разбира се, като така тези крайни кръгове да предизвикат малобройни протести с 5, 10 или 20 души в много градове в Северна Гърция. Те просто искат да създадат негативен климат, негативно, отрицателно отношение към споразумението“, добави той.

Сидерис  обаче уточни, че тези информациите за причините за експулсирането не са потвърдени от никого: „Но това са информации, които не са потвърдени от никого. С изключение на краткото изявление, което направи пресаташето на правителството Димитрис Дзанакопулос, който заяви, че няма да позволим на никого да се меси във вътрешните работи на страната ни, реално нямаше ясна позиция по въпроса от страна на правителството. Отново според тези информации, освен двамата дипломати, експулсирани от Гърция, има и други двама, които са в Русия и на които не им е позволено да влизат в Гърция.“

Журналистът посочи, че информациите са дошли от гръцките медии, основно от вестник "Катимерини": „В тази ситуация всички се опитваха да разберат какво се е случило, а информациите са силно ограничени. Беше съобщено, че е имало телефонен разговор между Никос Кодзияс и Сергей Лавров заради случая, но това не беше потвърдено нито от гръцка, нито от руска страна.Но въпросът сега е следният: има предвидено посещение на Сергей Лавров в Гърция през септември. Руското посолство в Атина потвърди, че визитата ще се състои по план и няма да има промени. Целта е да се подготви посещение на гръцкия премиер Алексис Ципрас през ноември или декември в Москва, където ще се срещне с Владимир Путин. Тези срещи не са отменени, според източници на руското посолство в Гърция.

Сидерис прогнозира, че въпреки намеренията на Русия да предприеме контрамерки и да експулсира двама гръцки дипломати, ще се стигне до успокояване на ситуацията.

„Никой не може да се намесва в едно споразумение, което е между две държави, то е само между тях. Никоя държава не може да възпрепятства едно споразумение, което е между други две страни. Например споразумението, което България подписа с Бившата югославска република Македония, никой не може да се меси в него, защото то се отнася до две различни държави, отделни страни. Никоя страна - нито Европейският съюз, нито Съединените щати, нито Франция или Германия не могат да кажат „не“, да бъдат против споразумение, подписано между Гърция и бившата югославска република Македония. Същото важи и за Русия, която няма правото да каже, че не признава споразумението. Русия не е страна по него. Тъй като тя не е част от него, тя не може да направи нищо. От тук нататък в отношенията между двете държави, смятам, че съвсем скоро ще има разрешаване на тази криза - между Гърция и Русияи остава само бившата югославска република Македония да направи своите стъпки, за да завърши процеса по приемане на споразумението с Гърция. това, което каза и Йенс Столтенберг на срещата на НАТО на върха - само ако бившата югославка република Македония завърши целия път по споразумението - може да стане член на Алианса. Веднъж ратифицирано от гръцкия парламент никой след това не може да го върне обратно. Това е споразумение между два държави, но то има международен обхват. Да не забравяме, че НАТО е организация, която се е подписала под това споразумение, като гарант. В крайна сметка ако има някакви спорове - накрая народът трябва да каже дали е "за" или "против".“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Прочети цялата публикация