БНР | 16.07.2018 12:36:49 | 279

Е. Георгиев: Липсата на фиксирани срокове за еврозоната и обвързването на членството с правосъдието е ясен сигнал


Българските власти бяха призовани да проведат задълбочените реформи в областта на съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност , залегнали в Механизма за сътрудничество и проверка, в името на стабилността и цялостта на финансовата система. За предаването „12+4“ по „Хоризонт“ адвокат Емил Георгиев кометира, че това е сигнал, че мониторинговите доклади никога не са губили своята актуалност, въпреки че последният е звучал положително заради европредседателството:
 

„Изискванията, които са насочени към участието на България в Банковия съюз, са относително нови - от няколко години. На нас се пада честта да преминем като първа държава през тях, тъй като в желанието ни да се присъединим към Еврото преминава през желанието на Еврогрупата да участваме и в Банковия съюз. В това отношение трябва да си припомним доклада на ЕЦБ от май, в който се видя много ясно, че българското законодателство не съответства на всички изисквания за независимост на БНБ и други елементи, които бяха посочени в доклада, поради което това ще се превърне в критерий за бъдещото ни оценяване.

Темата за правосъдието продължава да бъде на дневен ред, тъй като правосъдието ще гарантира, че каквото и правила да приемем, към каквото и законодателство да се присъединим, ще трябва да има някой, който да го прилага. Нека да не забравяме че във финансово отношение КТБ не се случи заради лошо законодателство, а заради лошо правоприлагане….“.

Според адвоката, това означава, че механизмът за сътрудничество и проверка „ще продължава да живее своя живот“. Правилата в него ще важат и за старите демокрации, в които правосъдието е много е много по-близко до безукорното, коментира той:

В този смисъл, няма да бъдат оправдани очакванията нито на главния прокурор, нито на групата от български евродепутати, които наистина много силно лобира в насока заличаването на участието на България в механизма за проверка и сътрудничество“.

„Малките крачки напред, които се случиха у нас, станаха благодарение на частично изпълнение на препоръки“, категоричен е той. Обвързването на европейското финансиране и  правосъдието би трябвало да бъде достатъчно мотивиращо за провеждане на реформи, смята той.

"Според мен, най-ясното послание е, че няма фиксирани срокове, че проверките и механизмите ще действат, докато се появи някакъв видим напредък. Това е много ясното послание към в момента управляващите българската политика


Прочети цялата публикация