БНР | 19.07.2018 09:05:46 | 201

Край на извънредното положение в Турция


В Турция в полунощ изтече извънредното положение и за пръв път след въвеждането му на 20 юли 2016 г. след опита за преврат то не беше удължено.​

По време на действието на извънредното положение в рамките на различни разследвания бяха извършени административни мерки срещу 446 000 души. 125 800 държавни служители бяха уволнени от работа. Бяха издадени 32 специални указа, които не минават за одобрение през стандартните парламентарни процедури.

Междувременно Партията на справедливостта и развитието внесе в Меджлиса промени в законите за борба с тероризма. Сред поправките са възможностите за обявяване на частично извънредно положение при терористични атаки, областните управители да могат да забраняват публични прояви за срок от 10 дни, както и да не допускат влизането в областта на лица, за които има съмнения за връзки с терористични организации. Ако район бъде определен за „зона за сигурност“, в него ще могат да бъдат наложени блокади и други мерки.

Понастоящем периодът на задържане намалява до 48 часа при съмнения за индивидуално престъпление или до 4 дни, ако става дума за колективни действия. В такъв случай и след явяване пред съд задържането може да бъде удължено още два пъти, т.е. общо до 12 дни за събиране на допълнителни доказателства. При въвеждането на извънредното положение периодът на задържане беше 30 дни, после беше намален на 7 и други 7 след явяване пред съд.

Президентът Реджеп Ердоган заяви малко преди извънредните парламентарни и президентски избори на 24 юни, че извънредното положение няма да бъде удължавано. Миналият петък говорителят на турския лидер Ибрахим Калън обаче поясни, че ако страната е изправена пред извънредна заплаха, извънредно положение може да бъде обявено отново. 


Прочети цялата публикация