БНР | 26.07.2018 08:23:54 | 525

Подкастрят дърво в София заради болборд


 

Много се надявам някой ден да имаме зелена столица, каза в предаването „Преди всички“ зам.-председателят на Столичния общински съвет Иван Велков. 

Репортерът на "Хоризонт" Добромир Видев обаче представя един абсурден аргумент за въздействие върху зелената система в София. Трябва ли да се подкастрят дървета в разгара на лятото и то заради опазването на билборд. По думите на Атанас Стоянов от община „Възраждане“ дървото не е увредено:

"Постъпило е заявление с искане за подкастряне на дървото. Причината е, че голяма част от клоните се допираха до този рекламен елемент и опасенията във връзка и с честите бури - имаше опасност клоните да счупят рекламния елементи, което да доведе до инциденти с преминаващи пешеходци. Преценихме, че е най-добре дървото да бъде подкастрено".

Димитър Захариев, който е специалист по поддръжката и грижата за дървета като отделни организми в градска среда, беше категоричен, че няма обстоятелства, които изрично налагат рязането на дървото, като например влошено състояние на дървото, заболяване, нарушена стабилност и др.

„С подобно отношение към дърветата София няма как да бъде зелена европейска столица, никакъв шанс няма. Докато не променим гледната си точка, нормативните си актове и отношенията към дърветата в града, сме принудени и ще гледаме това, което виждаме всеки ден – обезглавени дървета, които нямат нищо общо с начина, по който биха изглеждали в друга европейска столица“.

По казуса зам.-председателят на СОС Иван Велков каза, че големият проблем е наличието на двойни стандарти при решаването на какъвто и да градски или обществен въпрос.

Днес СОС ще проведе последното си за сезона заседание. В дневния ред има включени повече от 100 точки, като сред тях е и одобряването на парите за разширение на парк „Възраждане“ с близо 10 млн. лв. Според проекта там ще има аквапарк и закрит басейн, както и нови 420 дървета.  

Точките в дневния ред са много, а заседанието може да продължи и утре, каза Велков. Той увери, че ако има конструктивен и полезен диалог, дебатирането по някои точки може да продължи и часове в търсене на по-доброто решение. Една такава точка е отдаването на 2600 спирки на концесия за 15 години, каза той и обясни:

„Начинът, по който се организира една концесия, е доста по-сложен от взимането на заем за закупуване на нови средства за градския транспорт. Второто изглежда далеч по-безобидно и като че ли задължително за една столица с амбиции да се развива и да модернизира градския си транспорт. Там спорът ще е по скоро в детайлите, не в концепцията, както е при концесията“.

Непрекъснато ще има разминаване в частния и обществения интерес по начина, по който нашите частници го разбират – само с правата, без задълженията, коментира Велков относно застрояването в града.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация