БНР | 27.07.2018 08:29:54 | 290

Проблемът с урана във водите на Хасково трябва да бъде разрешен до 30 ноември


От близо година и половина от чешмите на над 170 000 души в Хасково тече вода, забранена за пиене и готвене заради открити завишени количества Уран и Алфа активност. Още през юни 2017 година правителството отпусна близо 2 милиона лв. за търсене на алтернативни водоизточници, но различни процедури и прехвърляне на отговорности между институциите бавят решението на кризата с водата. Хората ползват минерална вода за пиене и готвене, наливат и от водоноските които обикалят кварталите по график. Авариите на старата водопреносна мрежа са ежедневие

Новите 4 дублиращи кладенци, за които бяха отпуснати спешно пари, вече са готови но нямат акт 16. Заместник-кметът на Хасково Велин Балкански обясни, че забавянето се дължи на обжалване на процедури и на още един важен момент - на много късен етап от общината са разбили, че сегашните кладенци нямат разрешение за водовземане и узаконена санитарно-охранителна зона, което е наложило и нови преговори с фирмата, която да проектира и санитарно-охранителните зони за сега съществуващите кладенци. Инженер Тодор Марков - управител на ВиК - Хасково посочи, че липсата на разрешително за водовземане не пречи на работата, тъй като всички процедури по подаване на водата и следене на качеството на водата се спазват.  На 24 юли са взети проби от кладенците в Северна индустриална зона, предстоят и проби от Източна зона и Узунджово. Идеята е да се направи ново смесване на водата, което да позволи навсякъде в града има по-ниско съдържание на уран.

Общинският съвет е решил да заведе иск срещу ВиК - дружеството заради закупената минерална вода за учебните и социални заведения през периода.

Балкански прогнозира че до 30-ти ноември ще завършат строителните работи на съоръженията и по тръбите ще потече чиста вода. 


Прочети цялата публикация