БНР | 01.08.2018 12:53:30 | 101

Нови открития: Неандерталците са били мобилни


Екип от гръцки, немски и британски археолози са открили зъб от неандерталец, който променя представите за мобилността на праисторическия хуманоид. Учените са намерили на Средиземноморското крайбрежие зъб на неандерталец и смятат, че притежателят му се е родил и израснал на километри от мястото, на което го е загубил.

Според учените това е първото доказателство, че неандерталците не са водили уседнал живот, както се смяташе досега.

Откритието е направено от изследователи от института „Макс Планк“ в Лайпциг и от университета „Даръм“ във Великобритания в гръцката облсат Лакония. Зъбът е намерен през 2002 година и е принадлежал на неандерталец, живял преди 40 000 години, но анализът му завършил едва сега. Изследването на изотопите показало, че притежателят на зъба се е родил на минимум 20 км от мястото, на което е намерена останката.

Откритието обаче не се посреща еднозначно, като някои учени продължават да се придържат към теорията, че неандерталците са били немобилни.

Клив Финлайсон от Гибралтарския музей коментира за Associated Press, че би било странно неандарталците да не са се придвижвали повече от 20 км през целия си живот и намирането на зъба засега не е доказателство, че те са се премествали на по-големи разстояния.

Според Джон Хокс от Уисконсинския университет в Мадисън откритието доказва единствено, че неандерталците са притежавали достатъчно интелект, за да оценят ресурсите, които им предлагат морето и морският бряг, и да се придвижат към тях.

Все пак всички изследователи са категорични, че способността на неандерталците да се приспособяват към заобикалящата ги среда досега е била подценявана.


Прочети цялата публикация