БНР | 03.08.2018 11:00:27 | 168

Е-79 не успява да поеме интензивния трафик в региона след пускането на Дунав мост 2



След пускането в експлоатация на Дунав мост – 2, трафикът в региона се е утроил, сочат официалните данни. Катастрофите са станали ежедневие, а надеждите са в изграждането на нов, по-широк и безопасен път, тъй като международния път е-79  не успява да поеме интензивния трафик и по него често се образуват много дълги колони от товарни автомобили. Най-опасната е отсечката Димово – Бела –Скомля Медовница, по която има поредица от последователни завои. Тротоарите в селата са разбити, защото тировете не могат да се разминават.  Местните жители препоръчват да се „ускори“ отсечката Димово-Ружинци, за да се избегнат тежките завои.

В началото на годината, в няколко поредни съботи, жители на Северозапада масово излязоха на протести с искане за изграждане на магистрален път до Ботевград. Беше бе прието решение на Министерския съвет за изграждане на скоростния път, който да свърже Дунав мост – 2 с АМ „Хемус“ и вътрешността на страната.  Министърът на регионалното развитие Николай Нанков Дунав призна, че „пътят е отеснял“ след строежа на моста и обеща проектът да бъде завършен до 2022 година, а в най-тежките участъци – до 2020-а.

За да се облекчи трафикът докато бъде изграден новият път, вече има и предложение от държавни и неправителствени институции, след приключването на ремонта по пътя Дъбова махала - Монтана оттам да се пренасочат тировете идващи от Дунав мост - 2 и Сърбия, а в обратното направление – Монтана-Видин, те да преминават по Международния път Е-79. С новия път са свързани и надеждите за повече инвестиции в бедния Северозапад

Главен инспектор Владимир Герасимов - началник на сектор „Пътна полиция“ във Видин сподели за предаването "Хоризонт за вас", че тежкотоварните автомобили с чуждестранна регистрация са „изключително опасни“:

„Шофьорите не познават пътя и, при малко по-усложнени атмосферни условия, автомобилът напуска пътното платно. В голям брой и от тежките пътнотранспортни произшествия участват такива автомобили – ТИР-ове. Най-опасните участъци са тези, които минават през населените места и тези, в които има остри завои... За съжаление, нещата в пътното движение и преодоляването на проблемите не се случват за кратко време. Извършва се ремонт на няколко алтернативни пътища в посока вътрешността на страната, които ще могат да се използват от движещите се леки автомобили, за да не попадат в такива ситуации опасни и да бъдат застрашени от движещите се тежкотоварни автомобили". 


Прочети цялата публикация